BOIKO – Jan Brykczyński o dawnym i dzisiejszym wiejskim życiu

12 czerwca w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie odbędzie się premiera najnowszej opowieści fotograficznej Jana Brykczyńskiego pt. BOIKO. Jest to jego pierwsza autorska książka.

Jan Brykczyński, „BOIKO” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Brykczyński, „BOIKO” (źródło: materiały prasowe organizatora)

BOIKO to fotograficzna uniwersalna opowieść o dawnym życiu na wsi w Europie. Dzieje się jednak współcześnie, w ukraińskich Karpatach. W miejscu gdzie magia przeplata się z rzeczywistością. Właśnie tam Jan Brykczyński znalazł świat, który znał jedynie z bajek opowiadanych mu w dzieciństwie. To miejsce stało się urzeczywistnieniem jego wyobrażeń o wiejskiej idylli. I o tym miejscu, o jego mieszkańcach, ich życiu odciętym od świata, zanurzonym w tradycji i wierzeniach jest „BOIKO”. Pierwsza autorska książka Jana Brykczyńskiego.

Jan Brykczyński wychował się w Warszawie. Nigdy nie miał rodziny na wsi, ani nie był z nią w żaden sposób związany. Od zawsze intrygowało go jednak życie małych, wiejskich społeczności. – Mam głębokie poczucie, że w mieście ludziom czegoś brakuje, że jest jakaś część nas związana z przyrodą, która tutaj zostaje odcięta i zagłuszona. Kiedy jadę na wieś, zaczynam rozumieć tę swoją tęsknotę za przyrodą, za bliskim kontaktem z naturą, ze zwierzętami, uprawą ziemi. Życie tam ma w sobie coś bardzo prawdziwego. To dla mnie świat, z którego wiele możemy się nauczyć.

Fotografia okazała się kluczem do poznawania wiejskiego świata. W 2009 roku, Jan Brykczyński trafił do oddalonej o kilka kilometrów od polskiej granicy wsi w Ukraiński Karpatach. Wracał tam przez kolejne trzy lata. Powoli zdobywał zaufanie mieszkańców, odizolowanych od świata górami. Kroku po kroku pokazywali mu swoje życie, w którym zdarzenia w pierwszym rzędzie mają przyczyny magiczne, myśli mają moc sprawczą, biała magia zmaga się z czarną, a dobro ze złem.

Dla nich najważniejsza jest tradycja, w której są mocno zakorzenieni i czerpią z niej siłę do życia w trudnych górskich warunkach. Ich codzienność, dla osoby z zewnątrz, jest tak samo realna, jak i nierzeczywista. Najbardziej przypomina archetypowe obrazy wsi jakie funkcjonują jeszcze ciągle w naszej kulturze. Ta bajkowość, oniryczność i surrealność przebija ze zdjęć Jana Brykczyńskiego. I o tym niezwykłym, dawnym i dzisiejszym wiejskim życiu chciał opowiedzieć w swojej książce BOIKO.

Jan Brykczyński, „BOIKO” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Brykczyński, „BOIKO” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Brykczyński, ur. 1979 r., zajmuje się dokumentem fotograficznym. Studiował na wydziale operatorskim PWSFTiT w Łodzi, w Szkole Filmowej FAMU w Pradze a obecnie na ITF w Opavie. W swojej pracy często skupia się na europejskich peryferiach, podejmując temat złożonych relacji człowieka z przyrodą.

Stypendysta Funduszu Wyszechradzkiego i Ministra Kultury. Laureat wielu konkursów fotograficznych, m.in. 2013 The European Photo Exhibition Award i The Syngenta Photography Award. Jest współzałożycielem Międzynarodowego Stowarzyszenia Fotografów Sputnik Photos. Reprezentowany przez agencję fotograficzną Anzenberger w Wiedniu. Razem z żoną i córką mieszka w Warszawie.

Jan Brykczyński, BOJKO
85 stron
37 kolorowych zdjęć
twarda oprawa
230 x 210mm
Nakład całkowity w języku angielskim: 600 egzemplarzy
Wydanie specjalne książki: 50 numerowanych egzemplarzy z sygnowaną odbitką
Zdjęcia: Jan Brykczyński
Teksty: Taras Prokhasko
Projekt: Ania Nałęcka / Tapir Book Design
Data premiery: czerwiec 2014

Prowadzenie spotkania: Filip Springer
Na spotkaniu pojawi się także autor tekstu: Taras Prochaśko

Jan Brykczyński, BOJKO
Premiera książki odbędzie się 12 czerwca 2014 roku o godzinie 19.00
Faktyczny Dom Kultury
ul. Gałczyńskiego 12
Warszawa

Dodaj komentarz