• 2014-06-05

Wkrótce w kinach estońska produkcja Kertu – miłość jest ślepa

11 lipca będzie mieć miejsce polska premiera filmu Kertu – miłość jest ślepa, którego reżyserem Ilmar Raag.

„Kertu – miłość jest ślepa”, reżyseria Ilmar Raag (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Kertu – miłość jest ślepa”, reżyseria Ilmar Raag (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Tytułowa Kertu mieszka wraz z rodzicami w niewielkiej estońskiej wsi. Na pierwszy rzut oka widać, że nie pasuje do swojego otoczenia. Nie ma przyjaciół i z nikim nie rozmawia. Jej wycofanie i nieśmiałość spotykają się z drwiną mieszkańców i agresją ojca, który przypisuje jej chorobę psychiczną. Kertu pogłębia swoje nieprzystosowanie w lokalnej społeczności i wydaje się żyć we własnym świecie. Mimo 30 lat ma aparycję i delikatność dziecka, a rodzice traktują ją tak, jakby nigdy nie dorosła.

Dziewczyna jest listonoszką i pewnego dnia doręcza kartkę pocztową chłopakowi, który wpadł jej w oko. Jest to wiersz – wyznanie miłosne, które dla niego napisała. Jej wybrankiem jest lokalny zawadiaka, Villu, za którym ciągnie się opinia kobieciarza i pijaka. Czy dziewczyna widzi w mężczyźnie coś, czego nikt inny nie dostrzega?

W noc świętojańską Kertu znika bez śladu. Rozgorączkowani rodzice znajdują ją w domu mężczyzny. Pozory sytuacji nie pozostawiają złudzeń i dochodzi do oskarżeń i samosądu. Owa tajemnicza noc okaże się brzemienna w skutkach dla obojga. Od tej pory ojciec nie spuszcza córki z oka, a mężczyzna wyjeżdża w nieznanym celu i kierunku. Nikt nie wierzy w szczerość intencji Villu, ani poczytalność Kertu. Czy tym dwoje uda się stanąć w obronie własnych marzeń?

Historia uczucia niemożliwego, które połączyło tych dwojga, podbiła serca widzów na wielu festiwalach (m. in. Nagroda Publiczności na Festiwalu w Arras). Film odniósł również ogromny sukces w estońskich kinach, gromadząc rekordową ilość widzów (38 000 przy populacji 1.3 mln) zdobywając tytuł najpopularniejszego filmu rodzimej produkcji wyświetlanego w Estonii.

Ilmar Raag – reżyser i scenarzysta filmowy, uznawany za jeden z najciekawszych i najważniejszych głosów we współczesnym kinie estońskim. Jego fabularny debiut, wstrząsający obraz o szkolnej przemocy Nasza klasa (Klass), został sprzedany do 91 krajów, zdobył 25 nagród filmowych, w tym na MFF w Karlovych Varach (sekcja East of the West) i Warszawie (Nagroda Specjalna Jury, Nagroda FIPRESCI, film znalazł się też w pierwszej 10-tce filmów najwyższej ocenianych przez publiczność), a także był estońskim kandydatem do Oscara w 2007 roku.

Kertu – miłość jest ślepa
Premiera 11 lipca 2014 roku
Reżyseria: Ilmar Raag
Scenariusz: Ilmar Raag
Obsada: Ursula Ratasepp, Mait Malmsten, Külliki Saldre, Leila Säälik
Dystrybucja w Polsce: Vivarto

Dodaj komentarz