Monumental Art: Droga jest szczęściem

30 czerwca pierwsi artyści wejdą na rusztowania na gdańskiej Zaspie – tym samym rozpocznie się 6. edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. W swoich pracach twórcy zinterpretują hasło Droga jest szczęściem, a efekty ich działań można będzie zobaczyć podczas wernisażu 11 lipca.

Pablo Harymbat „Eternia”, projekt (źródło: materiały prasowe)

Pablo Harymbat „Eternia”, projekt (źródło: materiały prasowe)

Kurator Monumental Art, Piotr Szwabe, zaprosił na tegoroczny festiwal pięcioro artystów: Gaulicho z Argentyny, Opiemme z Włoch, hiszpańsko-japoński kolektyw Zosen Bandido oraz Macieja Salamona z Grupy Krecha (Polska). Bloki, na których pojawią się nowe realizacje, znajdują się przy: ul. Skarżyńskiego 10A, ul. Dywizjonu 303 9D, ul. Pilotów 18E oraz ul. Nagórskiego 5C. Od końca czerwca na Zaspie można będzie obserwować pracujących na wysokościach artystów, a uroczysta prezentacja murali odbędzie się podczas wernisażu 11 lipca o godz. 18.00.

Artyści 6. edycji Monumental Art wykonają cztery murale. Po zakończeniu tegorocznego festiwalu będzie ich na Zaspie już czterdzieści dziewięć.

Kolory spadające kaskadą ze szczytu budynku mają pokazać kolory jakie w przestrzeń publiczną miast wprowadzają interwencje malarzy ulicznych. Mają stać się symbolem radości i szczęścia, jakie sztuka ma wprowadzać na ulice – mówi Opiemme o muralu zatytułowanym Wir i napromieniowanie tęczą, który powstanie na Zaspie przy ul. Dywizjonu 303 D.

Opiemme jest również poetą, który w swoich pracach eksploruje poezję, starając przez sztukę w przestrzeni publicznej nadać jej dostępny, społeczny wymiar. W swoich pracach przez zmianę słów w kolorowe obrazy sugeruje odbiorcy dwuwymiarową interpretację.

Zosen Bandido, którego mural zobaczymy na ścianie przy ul. Pilotów 18E, przez neonowe kolory i geometryczne wzory i symbole zanurza odbiorcę w wyobrażeniach. Artysta kreuje własną mitologię, pokrywając ściany i płótna fantastycznymi postaciami, które są jego komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości. Swój mural artysta namaluje wraz z Miną Hamadą z Japonii.

Pablo Harymbat znany również pod pseudonimem Gaulicho w swojej sztuce kreuje nowy świat przez łączenie zwierząt, roślin, maszyn oraz retro-futurystycznych miast, dwuznacznych postaci, które odzwierciedlają archetypy i konflikty pomiędzy ludźmi.

Maciej Salamon, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, maluje po czym się da: zajmuje się sitodrukiem i grafiką projektową, jest współzałożycielem i członkiem grupy artystycznej Krecha, twórcą instalacji artystycznych oraz murali. Poza tym to wokalista, gitarzysta i autor tekstów w zespole muzycznym Nagrobki.

Największą w Polsce Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na gdańskiej Zaspie, docenioną również przez amerykański portal The Huffington Post wśród 26 miast na świecie wartych zobaczenia ze względu na ich murale, można zwiedzać już od 17 czerwca. Spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, którzy opowiadają o historii i architekturze osiedla oraz artystach i ich wielkoformatowych realizacjach, odbywają się od trzech do czterech razy w tygodniu. Szczegółowy plan spacerów znajduje się na stronie projektu.

6. edycja Festiwalu Monumental Art Droga jest szczęściem
Wernisaż: 11 lipca 2014 roku, godzina 18.00
Zwiedzanie kolekcji od 17 czerwca 2014 roku
Instytut Kultury Miejskiej
Gdańsk

Dodaj komentarz