• 2014-06-05

Dawn Upshaw wystąpi w Filharmonii Narodowej

Laureatka czterech nagród Grammy, autorka sukcesu milionowej sprzedaży i światowej popularności III Symfonii Góreckiego zaśpiewa 7 czerwca w Filharmonii Narodowej cykl pieśni Lutosławskiego Chantefleurs et Chantefables (Śpiewokwiaty i śpiewobajki) do tekstów Roberta Desnosa, z towarzyszeniem Bard College Conservatory Orchestra.

Dawn Upshaw (źródło: mat. prasowe)

Dawn Upshaw (źródło: mat. prasowe)

Amerykańska szkoła The Bard College Conservatory of Music została założona w 2005 roku. Uczą w niej tak wybitni artyści jak m.in. sopranistka Dawn Upshaw, pianista Peter Serkin i skrzypkowie: Weigang Li i Ida Kavafian. Studentami Konserwatorium są młodzi ludzie z całego świata. Utworzony przy Konserwatorium zespół (Bard College Conservatory Orchestra) występował dotąd m.in. w Lincoln Center w Nowym Jorku, w Harvard University’s Sanders Theatre, a także odbył azjatyckie tournée obejmujące takie miasta jak Taipei, Hong Kong, Szanghaj, Pekin, Guangzhou i in.

Występ Bard College Conservatory Orchestra w Filharmonii Narodowej w Warszawie zainauguruje europejskie tournée, podczas którego młodzi muzycy wystąpią również w takich miastach jak Moskwa, St. Petersburg, Budapeszt, Berlin, Wiedeń, Bratysława i Praga.

Z Orkiestrą wystąpi fenomenalna śpiewaczka Dawn Upshaw, znana w Polsce przede wszystkim z wybitnego, wzorcowego nagrania III Symfonii pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego (1992, Nonesuch Records). Album przyczynił się do ogromnej popularyzacji dzieła na świecie (sprzedano ponad milion). Artystka jest pięciokrotną laureatką nagrody Grammy, występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Jej szeroki repertuar obejmuje dzieła od baroku po współczesność.

Koncert poprowadzi amerykański dyrygent szwajcarskiego pochodzenia – Leon Botstein (Dyrektor Bard College Conservatory of Music). Od 1992 sprawuje funkcję dyrektora muzycznego i głównego dyrygenta nowojorskiej American Symphony Orchestra. Wszechstronny artysta jest również cenionym muzykologiem.

Program:
Gioachino Rossini – Uwertura do opery Wilhelm Tell
Richard Wagner – Muzyka żałobna na śmierć Zygfryda z III aktu opery Zmierzch bogów (opr. Marc Cerri)
Witold Lutosławski – Chantefleurs et Chantefables
Dmitrij Szostakowicz – XV Symfonia A-dur op. 141

Bard College Conservatory Orchestra
Leon Botstein – dyrygent
Dawn Upshaw – sopran
7 czerwca 2014 r., godz. 18:00
Filharmonia Narodowa w Warszawie

Dodaj komentarz