• 2014-06-05

Cykl World Shorts: Bałkany

W poniedziałek, 9 czerwca Kino Pod Baranami po raz kolejny zaprasza na pokaz z cyklu World Shorts, czyli prezentację najciekawszych filmów krótkometrażowych ze świata. Start o godzinie 19.00.

World Shorts (źródło: materiały prasowe organizatora)

World Shorts (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tym razem w krakowskim kinie przedstawiona zostanie wielosmakowa mikstura z gorącego regionu Europy – Bałkanów. Powstała z połączenia siedmiu filmowych składników, pozwala w pełni zasmakować w obyczajach opiewanej przez Emira Kusturicę krainy. W programie pojawią się fabuły, animacje i dokumenty z Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii, Serbii i Słowenii.

Filmy prezentowane będą w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

  • Intro, reż. Ivan Salatić, Czarnogóra 2013, 22’

Film opowiada historię Andreja, młodego mieszkańca miasteczka na wybrzeżu. Bohater jest zakochany w swojej przyjaciółce Annie, lecz nie wie, jak dać jej znać o swoich uczuciach. Każda z jego prób wyznania miłości okazuje się być niezgrabna i nieudana.

  •  Boys where are you, reż. Jelena Gavrilović, Serbia 2011, 12’

Lena staje przed ważnym, życiowym wyborem. Mimo że nadal nie jest pewna, co należy uczynić, podejmuje pewną brzemienną w skutkach decyzję.

  •  Orpheus, reż. Tina Smalcelj, Bośnia i Hercegowina 2013, 4’

Piękny, zimowy dzień. Czworo dzieci bawi się na moście. Wkrótce do zabawy przyłącza się piąty gracz – snajper. Sielankowy obraz bawiących się dzieci odchodzi bezpowrotnie…

  •  A real man’s film, reż. Nebojsa Slijepčević, Chorwacja 2012, 12’

Na Bałkanach każde pokolenie toczy swoją wojnę. Synowie kontynuują walkę ojców. Sytuacja jest poważna – w każdej dłoni trzymane są karabiny i pistolet. Koncentracja broni osiągnęła punkt krytyczny, nawet najmniejszy incydent może okazać się katastroficzny w skutkach dla tego wątłego stanu pokoju. Jeden nerwowy palec na spuście może spowodować chaos.

  •  Alerik, reż. Vuk Mitevski, Macedonia 2013, 17’

Animowana historia nastolatka, który po śmierci swojego opiekuna nie ma innego wyboru, jak tylko wstąpić do armii. Natychmiast zostaje wysłany na wojnę. W okopach, na polu bitwy, tuż przed tym, kiedy ma nastąpić najgorsze, w bohaterze zachodzi niespotykana przemiana. Jego wyobraźnia miesza się z rzeczywistością. Alerik staje się postacią ze swojego snu.

  •  Zibidi, reż. Nart Zeqiraj, Kosovo 2013, 12’

Trzech kumpli spędza czas w kawiarni, snując plany, dokąd się udać. Puste filiżanki po wypitej kawie sugerują, że siedzą tam już przez jakiś czas. Pod wpływem nudy i monotonii bohaterowie zaczynają dokuczać przechodniom i sobie nawzajem.

  •  Boles, reż. Ńpela Čadež, Słowenia/Niemcy 2013, 12’

Filip mieszka w ubogiej dzielnicy. Marzy o pisarskiej chwale i luksusowym stylu życia. Pewnego dnia ktoś puka do jego drzwi. Jego sąsiadka, podstarzała prostytutka Teresa, której bohater za wszelką cenę stara się unikać, prosi go, aby napisał list do jej narzeczonego. Filip ostatecznie zgadza się jej pomóc. Wszystko byłoby dobrze, gdyby kobieta nie pojawiła się tydzień później, prosząc, aby napisał odpowiedź na poprzedni list…

World Shorts to autorski projekt, który w kolejnych swoich odsłonach przybliża najciekawsze krótkie filmy z różnych krajów. Dotychczas zaprezentowano już m.in. produkcje z Danii, Grecji, Islandii, Portugalii i Szwecji. Każdorazowo, program dobierany jest tak, aby jak najpełniej pokazać specyfikę wybranej kultury, towarzyszącego jej społecznego krajobrazu oraz temperamentu mieszkańców danego kraju.

Word Shorts: Bałkany
Projekcja odbędzie się 9 czerwca 2014 roku, o godzinie 19.00
Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków

Dodaj komentarz