• 2014-06-05

Munchausen i dorosłe dzieci

Klub miłośników kina rosyjskiego Horyzontzaprasza na czerwcowe pokazy filmowe w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

Willen Azarow „Dorosłe dzieci”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Willen Azarow „Dorosłe dzieci”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Działający przy Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury klub miłośników kina rosyjskiego Horyzont zaprasza do udziału w pokazach filmowych 6, 20 i 27 czerwca o godzinie 18.00.

Program:

6 czerwca

  • Dorosłe dzieci (Взрослые дети), rok produkcji: 1962, reżyseria: Willen Azarow. Anatolij Kuźmicz przeszedł na emeryturę i dostał mieszkanie w nowym domu. Razem z żoną są szczęśliwi i snują plany na przyszłość: jak zaczną chodzić do teatrów, muzeów, czytać swoje ulubione książki − po prostu cieszyć się swobodnym życiem emerytów. Niestety plany te narusza ich własna córka Lusia, która w tym samym czasie poślubia architekta Igora. Nie chcąc rozstawać się z jedyną córką, rodzice namawiają nowożeńców do zamieszkania razem z nimi w nowym mieszkaniu. Wkrótce rodzi się dziecko, i stopniowo wspólne życie staje się nie do zniesienia…

20 czerwca (cz. 1), 27 czerwca (cz. 2)

  • Ach, ten Munchausen (Тот самый Мюнхгаузен), rok produkcji: 1979, reżyseria: Mark Zacharow. Komiczna fantazja o życiu, miłości i śmierci słynnego barona Munchausena, który żył w XVIII wieku i stał się bohaterem wielu wesołych książek i legend, przywołuje postaci i epizody ze słynnej powieści Rudolfa Raspe. Myślący człowiek po prostu musi od czasu do czasu podnieść siebie za włosy − wygląda na to, że własnie to osiągnęli twórcy obrazu. Baron chce poślubić swoją ukochaną Martę, ale kościół nie zezwala na to, ponieważ baron nadal ma żyjącą żonę, która od 20 lat stara się sprowadzić go na ziemię. Umęczona sytuacją Marta chce, żeby baron stał się taki jak wszyscy, ale on tego nie chce i nie może. Książe wyrazi zgodę na małżeństwo tylko wtedy, gdy baron potwierdzi na piśmie, że wszystkie jego opowieści były nieprawdziwe, a on sam jest zwykłym człowiekiem.

Filmy z polskimi napisami. Wstęp wolny.

Mark Zacharow „Ach, ten Munchausen”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Mark Zacharow „Ach, ten Munchausen”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Pokazy filmowe klubu miłośników kina rosyjskiego Horyzont
6, 20 i 27 czerwca 2014 roku, godzina 18.00
Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury
ul. Długa 35
Gdańsk

Dodaj komentarz