• 2014-06-04

Stephan Kaluza o środowisku naturalnym miejsc zagłady

Od 7 czerwca w Galerii Instytut Polskiego w Düsseldorfie będzie można oglądać wystawę prac Stephana Kaluzy pt. Felder II / Pola II.

Fot. Stephan Kaluza, Auschwitz, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Stephan Kaluza, Auschwitz, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stefan Kaluza, düsseldorfski artysta, pisarz, performer, malarz, fotografik od lat zajmuje się tematyką krajobrazów pamięci. Jego najnowsza wystawa, prezentowana w galerii Instytutu Polskiego w Düsseldorfie, poświęcona jest pejzażom Buchenwaldu, Obersalzbergu i Auschwitz-Oświęcimia, miejscom, które zapisały się w historii jako świadectwa ludzkiego zła. Wielkoformatowe fotografie ukazują, jak miejsca te wyglądają dziś. Idylliczne obrazy lasów, pól, gór, mają drugie dno. Rzeka Soła przepływa tuż obok obozu w Auschwitz, dziś kąpią się w niej beztrosko dzieci i rodziny, las bukowy to obóz zagłady Buchenwald. Sielskie, romantyczne przedstawienia zostały skontrastowane z naszą wiedzą o tym, co się tam wydarzyło.

Artysta celowo unika dosłowności, nie fotografuje znanych nam z mediów i lekcji historii obozów koncentracyjnych w Buchenwaldzie i Auschwitz czy oficjalnej rezydencji Hitlera na stoku Obersalzberg lecz zwraca swoją kamerę w kierunku otaczającej te miejsca przyrody.

Na stoku Obersalzberg w Berchtesgaden zrodził się najpierw pomysł, by nie kierować obiektywu na nieistniejący już obiekt Berghof, lecz by ukazać widok z niego na okolicę, na malowniczy krajobraz, który nie zmienił się nawet po upływie 75 lat, co widać doskonale na prywatnych kronikach filmowych z tamtych czasów. Holocaust został wymyślony tu, wśród tych gór, następnie organizacyjnie dopracowany, a w Auschwitz wprowadzony w czyn

– mówi Stephan Kaluza.

Natura pozostała niezmieniona, jej piękno wydaje się trwać mimo okrucieństwa, które się tam wydarzyło. Z uwagi na podejście do tematu wystawa może początkowo wywoływać sprzeczne uczucia, a nawet sprzeciw widza, by po chwili zmusić go do głębszej refleksji nad człowieczeństwem, przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Pamięć indywidualna łączy się z pamięcią zbiorową, los jednostki z losem narodu.

Cykl Pola II to kontynuacja projektu Stephana Kaluzy Pola I, cyklu współczesnych zdjęć historycznych pól bitewnych m.in. Verdun, Waterloo, Omaha Beach, Ground Zero w Nowym Jorku.

Stephan Kaluza, Felder II / Pola II
Wernisaż: 6 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 22 sierpnia 2014 roku
Galeria Instytut Polskiego w Düsseldorfie
Citadellstr. 7
Düsseldorf

Dodaj komentarz