Solidarité France−Pologne

W galerii Kordegarda przygotowana została wystawa Solidarité France−Pologne poświęcona francuskiemu wsparciu dla ruchu Solidarnośćoraz polskiej opozycji w latach 80. ubiegłego wieku. Wystawa będzie czynna od 3 do 14 czerwca, w godzinach od 11.00 do 19.00.

„Solidarité France−Pologne” (źródło: materiały prasowe)

„Solidarité France−Pologne” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa opowiada o relacjach między Francuzami a opozycją i społeczeństwem polskim aż do przełomowego roku 1989, nawiązując tym samym do wcześniejszych polsko-francuskich relacji kulturalnych takich jak funkcjonowanie w Paryżu Instytutu Literackiego Jerzego Giedroycia.

Kontekstem scenograficznym wystawy jest manifestacja, która miała miejsce 14 grudnia 1981 roku w Paryżu i wielu miastach Francji w reakcji na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Na ścianach galerii Kordegarda został namalowany specjalny mural upamiętniający tamte wydarzenia.

Autorzy wystawy wykorzystali również wypowiedzi uczestników tamtych wydarzeń oraz ówczesnych działaczy Solidarności i aktywistów francuskich central związkowych.

Zarówno wystawa, jak i towarzysząca jej broszura, przygotowane zostały w dwóch wersjach językowych – polskiej i francuskiej.

Ekspozycja została przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ośrodkiem KARTA oraz Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Wystawa jest objęta patronatem honorowym Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Solidarité France−Pologne
Od 3 do 14 czerwca 2014 roku, od godz. 11.00 do 19.00
Galeria Kordegarda
Ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Warszawa

Dodaj komentarz