Polscy artyści w Lizbonie w hołdzie dla polskiej kultury

Od 4 do 8 czerwca w Portugalii odbywać się będzie jedno z największych europejskich wydarzeń z udziałem polskiej kultury – RE:WOLUCJA GWIAZD. W 25. rocznicę odzyskania wolności przez Polskę, Lizbona gościć będzie grupę polskich artystów i ich nowatorskie projekty.

Cosmic Underground, fot. Paulina Pimentel (źródło: mat. prasowe)

Cosmic Underground, fot. Paulina Pimentel (źródło: mat. prasowe)

To spotkanie Wschodu i Zachodu Europy, dwóch różnych dróg do wolności – mówi Jan Świerkowski, kurator Festiwalu. – Polskie gwiazdy dokonają rewolucji artystycznej dla uczczenia przemian historycznych, które uwolniły w Polakach kreatywność i wolność tworzenia, dały zielone światło dla rozkwitu bogactwa polskiej kultury i nauki. – dodaje.

Na największej lizbońskiej stacji metra Baixa-Chiado zaprezentowane zostanie legendarne nagranie, w którym aktorka Joanna Szczepkowska ogłasza zakończenie komunizmu. W godzinach porannego szczytu odbędzie się wyreżyserowany przez Łukasza L.U.C-a Rostkowskiego flash mob nawiązujący do pokojowej rewolucji, wolności i szeroko pojętej solidarności. Z kolei Casa Independente – najważniejszy obecnie alternatywny klub Lizbony – stanie się jednym z kluczowych miejsc festiwalowych. W Domu Niezależności wystąpi zespół Domowe Melodie – odkrycie krajowej sceny muzycznej 2013 roku oraz Mariusz Lubomski – jeden z najbardziej oryginalnych wykonawców polskiej piosenki autorskiej.

Nie zabraknie też sztuki z najwyższej półki. Na jeden dzień słynne lizbońskie tramwaje staną się najmodniejszym środkiem transportu w Europie. Jedna z najbardziej obiecujących projektantek młodego pokolenia i założycielka marki Jolie Su, Aleksandra Sulżyńska, zrealizuje nagrania i sesję zdjęciową swojej oryginalnej kolekcji Gypsy Puzzle, inspirowanej kulturą romską.

Punktem kulminacyjnym Festiwalu Kultury Polskiej będzie spektakl RE:WOLUCJA GWIAZD Instytutu B61 – grupy artystyczno-naukowej złożonej z młodych twórców woj. kujawsko-pomorskiego, pod wodzą Jana Świerkowskiego – animatora kultury i astronoma, stypendysty m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl to interdyscyplinarny projekt z pogranicza nauki i sztuki. Uczestnicy poznają życie codzienne pracowników tajemniczego Instytutu B61 oraz obiekt ich zainteresowań, czyli życie gwiazd od narodzin z chaosu materii międzygwiazdowej, przez spokojną drogę na ciągu głównym, aż po wielką katastrofę – energetyczny wybuch Supernowej.

Polscy artyści w Lizbonie w hołdzie dla polskiej kultury
4-8 czerwca 2014 roku

Dodaj komentarz