• 2014-06-04

Złota Igła 2014

12 czerwca o godzinie 13.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi odbędzie się VI Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego Złota Igła 2014.

VI Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego „Złota Igła 2014” (źródło: materiały prasowe)

VI Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego „Złota Igła 2014” (źródło: materiały prasowe)

Ogólnopolskie wystawy haftu krzyżykowego na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń artystycznych Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Organizatorzy odnotowują nieustające zainteresowanie i chęć uczestniczenia w kolejnych prezentacjach. Niedługo udostępniona zostanie 6 edycja, a trzecia, podczas której wręczane będą nagrodę Złotej Igły.

Regulamin uczestnictwa określał konieczność wykonania prac techniką haftu krzyżykowego i półkrzyżykowego przy użyciu różnego rodzaju nici; bez względu na surowiec, rodzaj skrętu czy producenta; na kanwie drukowanej, według wzorów publikowanych lub własnych projektów. Na wystawę napłynęły 373 prace od 159 autorów. Powołane przez organizatora Jury, w pierwszym marcowym terminie dokonało przeglądu prac, kwalifikując na wystawę 267 haftów; odrzuciło 106.

Tematyka haftów prezentowanych na wystawie jest różnorodna – od scen rodzajowych, portretów, pejzaży, architektury, zwierząt i ptaków po kompozycje kwiatowe.

W obecnej edycji, jak i w poprzednich, największym upodobaniem cieszą się realizacje o charakterze i przeznaczeniu dekoracyjnym – obrazki. One zdominowały wystawę. Haftowane w dużych formatach, najczęściej są adaptacją malarstwa. Nadal mało jest prac o przeznaczeniu czysto użytkowym np. zdobionej haftem odzieży czy bielizny stołowej. Sporadycznie pojawiają się prace, które nawiązują do tradycji ludowej i przywracają zapomniane regionalne wzory. Z obecnie prezentowanych, na szczególne uznanie zasługują prace Haliny Dulemby i Jadwigi Węgorek z Krakowa, przedstawiające wzory z okolic Hrubieszowa, górali beskidzkich i wzory ukraińskie. Są znakomitym przykładem dla możliwości i form zdobniczych np. ręczników, bieżników, obrusów, elementów i akcesoriów odzieży.

Poziom techniczny prac jest bardzo dobry. Na uzyskane efekty, poza umiejętnościami i wrażliwością twórczą, z całą pewnością miały wpływ także dobrze opracowane wzory i profesjonalnie dobrane materiały – kanwa i nici. Łódzkie prezentacje każdorazowo są przeglądem najnowszych trendów, na których niejednokrotnie pojawiają się hafty perełki.

VI Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego Złota Igła 2014
Wernisaż: 12 czerwca 2014 roku, godzina 13.00
Wystawa pokonkursowa czynna do 14 września 2014 roku
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Łódź

Dodaj komentarz