Michał Łuczak o katowickim dworcu PKP we Wrocławiu

Od 6 czerwca w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę Michała Łuczaka pt. Brutal – retrospekcja.

Michał Łuczak, „Brutal – retrospekcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Łuczak, „Brutal – retrospekcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografie, które są prezentowane na wystawie Brutal – retrospekcja, zostały wykonane przez Michała Łuczaka między czerwcem 2010 a styczniem 2011 roku – w okresie, kiedy trwała jeszcze walka o uratowanie od wyburzenia katowickiego dworca PKP i kiedy jego istnienie dobiegało końca.

Jest to jednak nie tylko dokumentacja budynku będącego najwybitniejszym przykładem architektury brutalistycznej w Polsce, ale przede wszystkim sentymentalna fotograficzna opowieść o Miejscu, które dla wielu mieszkańców miasta przez kilka dekad stanowiło swoisty punkt odniesienia. Nazwany Brutalem stał się niezaprzeczalnie ikoną wojewódzkiego miasta. Kilkadziesiąt fotografii to pozostałości po organie wyrwanym gwałtownie z miejskiego ciała.

Dworzec był miejscem, którego się bałem, ale jednocześnie mnie fascynował – powiedział w jednym z wywiadów Michał Łuczak – Fotografowanie dworca było dla mnie sentymentalną sytuacją. Oczywiście nie chciałem, żeby zniknął, ale tak czy inaczej to, co ja fotografowałem i tak by z czasem zniknęło.

Podczas wystawy będzie można obejrzeć też książkę fotograficzną Brutal, w której pierwotnie Łuczak zaprezentował fotografie. Książka w 2013 roku otrzymała nagrodę dla Najlepszej Publikacji Fotograficznej Roku w kategorii Selfpublishing. Nakład jej jest wyczerpany.

Michał Łuczak urodził się w 1983 roku na Górnym Śląsku. Mieszka w Giszowcu, górniczej dzielnicy Katowic, pracuje głównie w Warszawie. Od wielu lat dokumentuje Śląsk i zmiany, które tu nastąpiły po upadku komunizmu w 1989 roku. W latach 2008–2009 współpracował z Andrzejem Kramarzem przy projektach fundacji IMAGO MUNDI: Stefania Gurdowa – Klisze przechowuje się oraz Stefania Gurdowa – Czas niewinności. Od roku 2010 jest członkiem kolektywu SPUTNIK PHOTOS skupiającym fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Michał Łuczak, Brutal – retrospekcja
Wernisaż: 6 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Miejsce przy Miejscu
pl. Strzelecki 12
Wrocław

Dodaj komentarz