Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz

Od 12 czerwca w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie można oglądać wystawę pt. Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz.

Esther Nisenthal Krinitz, „Roadtokrasnik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Esther Nisenthal Krinitz, „Roadtokrasnik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 1977 roku, w wieku 50 lat, Esther Nisenthal Krinitz wzięła do ręki tkaninę i postanowiła za jej pomocą opowiedzieć bliskim o swoich wojennych losach. Będąc krawcową, ale nie posiadając wykształcenia artystycznego, przy użyciu różnych rodzajów materiału, igły i nitki stworzyła serię 36 kolaży, charakteryzujących się żywymi kolorami i dbałością o szczegóły oraz realizmem właściwym sztuce ludowej. Precyzyjnie wyszyte pod obrazami słowa składają się na poruszającą opowieść o przetrwaniu. Choć jej obrazy na pierwszy rzut oka wydają się ładne i przyjemne, niemal radosne, bliższa ich analiza ujawnia uderzający kontrast pomiędzy sielskimi krajobrazami a przemocą, przerażeniem i zdradą, które je wypełniają.

Mimo, że jej prace są obecnie regularnie prezentowane w muzeach i galeriach w Stanach Zjednoczonych, Krinitz stworzyła je jedynie po to, by przekazać bliskim swoje wspomnienia. Nigdy nie planowałam ani nawet nie marzyłam o tym, że moje obrazy będą kiedyś wystawiane. Stworzyłam je dla moich dzieci, dla moich córek – powiedziała. Niniejsza wersja wystawy jest ilustrowaną opowieścią o losach Esther Nisenthal Krinitz.

Zaprezentowane obrazy są reprodukcjami wyjatkowych prac, które w wersji oryginalnej wystawiane były dotychczas jedynie w Stanach Zjednoczonych.

Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz
Wernisaż: 29 czerwca 2014 roku, godz. 15.30
Wystawę można oglądać od 12 czerwca do października 2014 roku
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

Dodaj komentarz