Bohdan Cieślak – mistrz Formy w Centrum Scenografii Polskiej

Od 14 czerwca w Centrum Scenografii Polskiej Oddziale Muzeum Śląskiego w Katowicach będzie można oglądać wystawę pt. Formy Bohdana Cieślaka.

Bohdan Cieślak, „Zona” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohdan Cieślak, „Zona” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego od 14 czerwca serdecznie zaprasza na wystawę prac Bohdana Cieślaka, laureata Nagrody Kapituły Artystycznej Miasta Poznania oraz Żelaznej Kurtyny w Legnicy. Ekspozycję prezentującą jedną z najciekawszych kolekcji Centrum Scenografii związaną ze spektaklami teatralnymi i telewizyjnymi, będzie można zobaczyć do 10 września br.

Bohdan Cieślak jest scenografem otwartym na eksperymenty z przestrzenią, nie uciekającym od oryginalnych i nietypowych rozwiązań scenicznych. Swoich projektów twórca nie postrzega jako ostatecznych, lecz traktuje je jako inspirujące, przekształcające się formy. Kreuje scenografie o nowatorskich i zaskakujących perspektywach. Dzięki traktowaniu jej, jako zbiorów relacji, a nie w kategoriach statycznych dekoracji, stanowi ona zamknięty, umowny świat, który na deskach teatralnych łączy w integralną całość inscenizację z grą aktora. Budując widowisko, artysta punktuje znaczenie wykonawcy w przedstawieniu jako elementu przestrzeni scenicznej, wskazując na znaczenie ruchu, jego kompozycji i dynamiki. Na potrzeby każdego ze spektakli tworzy odmienne relacje przestrzenne między aktorami a widzami, dostosowywane do inscenizacji i wpływające w sposób zasadniczy na percepcję przedstawienia. Jego scenografie stają się polem komunikacyjnym nie tylko pomiędzy aktorami, ale także między nimi i widownią.

Bohdan Cieślak, „Walka postu z karnawałem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohdan Cieślak, „Walka postu z karnawałem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta swoje prace realizował na deskach najlepszych polskich scen, m.in. Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Studio w Warszawie, Ośrodka Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Współpracował z wybitnymi reżyserami: Lechem Raczakiem, Ewą Wojciechowską, Markiem Pasiecznym, Sławomirem Chwastowskim, Mirosławem Kocurem i wieloma innymi. Spektakle w scenografii autora prezentowane były m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta w Poznaniu, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur oraz Sacrum-Profanum w Łodzi, a także na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych Kontrapunkt w Szczecinie. Za scenografię do spektaklu Lecha Raczaka pt. Zona otrzymał Nagrodę Żelaznej Kurtyny w Legnicy i nagrodę za Największą Formę Małych Form na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych Kontrapunkt w Szczecinie.

Kuratorzy: Magdalena Czerny, Adam Kowalski

Formy Bohdana Cieślaka
Wystawę można oglądać od 14 czerwca do 10 września 2014 roku
Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego
ul. T. Dobrowolskiego 1
Katowice

Dodaj komentarz