Archiwum Zbigniewa Libery w zasięgu ręki

2 czerwca Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie udostępniło Archiwum Zbigniewa Libery.

Zbigniew Libera w obiektywie Zbigniewa Libery, rok 1989 lub 1990 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Libera w obiektywie Zbigniewa Libery, rok 1989 lub 1990 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbiór obejmuje okres do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, czyli czas konstytuowania się osobowości i krystalizacji głównych obszarów zainteresowań artystycznych, które pojawiać się będą w dojrzałych pracach. Przyglądając się wczesnej, a nawet dziecięcej twórczości Libery, można zrozumieć i prześledzić obsesyjne powracanie w jego dziele motywów takich jak śmierć, zniszczenie, seksualność oraz opresyjny charakter społeczeństwa.

Archiwum udostępnione na stronie artmuseum.pl ma unikalny charakter, artysta w radykalnym geście upublicznia niemal wszystkie zachowane dokumenty, fotografie i filmy wideo do roku 1991 (prawie dwa tysiące obiektów). Obok znanych, ikonicznych prac takich jak Obrzędy intymne, Perseweracja mistyczna czy Jak tresuje się dziewczynki, prezentujemy zdjęcia z albumu rodzinnego, dokumentację życia artystycznego (łódzki Strych i Kultura Zrzuty), kolekcję zdjęć i wycinków prasowych gromadzonych przez Liberę jako inspiracja i materiały do tworzenia prac oraz dokumentację fotograficzną podróży do Afryki Północnej i Izraela na przełomie lat 1989/1990.

Natomiast 5 czerwca 2014 roku o godzinie 18.30 w Audytorium Muzeum odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Liberą połączone z pokazem filmów.

Celem tworzonych przez Muzeum internetowych Archiwów Artystów jest ułatwienie badań oraz popularyzacja najciekawszych zjawisk sztuki powstającej po 1945 roku. Na stronie artmuseum.pl dostępne są już m.in. archiwa Aliny Szapocznikow, Eustachego Kossakowskiego, Tadeusza Rolke, pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego czy 7. Berlin Biennale.

Archiwum Zbigniewa Libery
Archiwum zostało udostępnione 2 czerwca 2014 roku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Emilii Plater 51
Warszawa

Dodaj komentarz