Szaro-czerwony świat. Pamiątki PRL we Włocławku

Od 16 maja w Zbiorach Sztuki we Włocławku można oglądać wystawę pt. Szaro-czerwony świat. Pamiątki PRL. Na ekspozycji zgromadzono liczne przedmioty związane z 45-letnią historią Polski Ludowej widzianej z perspektywy Włocławka.

Zaproszenie na wystawę „Szaro-czerwony świat. Pamiątki PRL”, proj. Magdalena Kolanowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaproszenie na wystawę „Szaro-czerwony świat. Pamiątki PRL”, proj. Magdalena Kolanowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obok czerwonych sztandarów i plakatów propagandowych Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej swoje miejsce znalazły dziesiątki czarno-białych fotografii autorstwa włocławskich fotoreporterów, na których utrwalono obraz ówczesnego miasta i jego mieszkańców. Zdjęcia te ukazują przede wszystkim szarą prozę dnia codziennego: pracę, kolejki do sklepów, handel na targowiskach. Pokazują również budowy nowych osiedli mieszkaniowych, zakładów przemysłowych, ale także obchody 1-majowego święta, czy Edwarda Gierka i Ericha Honeckera składających wieńce u stóp pomnika Juliana Marchlewskiego. Na wystawie nie zabraknie również wyposażenia domowego i przedmiotów codziennego użytku – mebli, sprzętu radiowo-telewizyjnego, ubrań, gazet, komiksów oraz wielu innych.

W kontekście przypadającej w tym roku 25. rocznicy wyborów 4 czerwca wyjątkowego wymiaru nabierają pamiątki związane z powstaniem i działalnością NSZZ Solidarność, reprezentowane przez plakaty i fotografie z manifestacji i strajków z lat 1980-1981 oraz mitingów przedwyborczych z 1989 r.

Wystawie towarzyszyć będzie oferta lekcji muzealnych i zajęć warsztatowych skierowana do grup zorganizowanych z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Scenariusz i komisariat wystawy: Tomasz Wąsik
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska

Szaro-czerwony świat. Pamiątki PRL
Wystawę można oglądać od 16 maja do 14 września 2014 roku
Zbiory Sztuki, sala wystaw czasowych
ul. Zamcza 10/12
Włocławek

Dodaj komentarz