Jarosław Modzelewski – Stare papiery i Nowe obrazy w Zderzaku

Od 14 czerwca w Galerii Zderzak w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Jarosława Modzelewskiego pt. Stare papiery Nowe obrazy.

Jarosław Modzelewski, „Dwa odrzutowce”, gwasz, papier, 11,5 x 26,5 cm, 1981, Kolekcja Galerii Zderzak, Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarosław Modzelewski, „Dwa odrzutowce”, gwasz, papier, 11,5 x 26,5 cm, 1981, Kolekcja Galerii Zderzak, Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stare papiery Nowe obrazy to szesnasta wystawa Jarosława Modzelewskiego w Zderzaku. Pierwszą był pokaz Tato, rączki to ludziki! Tato, rączki to armatki! na strychu domu na Dębnikach w przełomowym 1989 roku. Co zobaczy dzielny wspinacz w roku 2014 po pokonaniu siedemdziesięciu sześciu schodów i czterech podestów wiodących do galerii – pod sam niemal dach kamienicy przy ulicy Floriańskiej 3?

Krajobraz, którego nigdy nie widział. Formację artystyczną wytworzoną pod dużym ciśnieniem historii. Śmiałe obrazy, które mówią zagadkami. Ogromne prace na papierach czołowego malarza epoki Solidarności, tej jawnej i tej podziemnej. Małe prace na papierach przenoszone w kuferkach z podwójnym dnem i w wojskowych chlebakach, dla niepoznaki wypełnionych legalną, prorządową prasą, na konspiracyjne wystawy w mieszkaniach prywatnych i w galeriach niezależnych, takich jak Zderzak.

Zderzak wpisuje się w krajobraz kulturowy prac na papierach Modzelewskiego z lat młodości, ponieważ powołany został do życia w tamtej epoce – także po to, by je pokazywać. A historyczna pieczątka Zderzaka, jak wiadomo, przypomina wulkan ze słuchawką telefoniczną w środku. Telefon wciąż jest czynny i dzwoni.

Widz zobaczy m.in. Dwugłowego Chińczyka, Hölderlina zakneblowanego, Młodego i starego Hölderlina, Świadków Jehowy, Podawanie sobie rąk, Dwa odrzutowce, Pałac Kultury, Bieg czerwonych ludzi, Ja albo ktoś inny i wiele innych intrygujących dzieł. A dla porównania – nowe obrazy.

Jarosław Modzelewski, Stare papiery Nowe obrazy
Wernisaż: 13 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 14 czerwca do 31 lipca 2014 roku
Galeria Zderzak w Krakowie

Dodaj komentarz