24. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

27 czerwca w Krakowie rozpocznie się 24. Festiwal Kultury Żydowskiej. Jednym z tematów, który będzie przewijał się przez cały festiwal jest kibuc – jako fenomen społeczny, polityczny, architektoniczny, ale też… kulinarny: zarówno w kontekście izraelskim, jak też polskim. Zostaną zaprezentowane zarówno relacje byłych i aktualnych kibucników (Yael Neeman, Alex Dancyg), jak też zewnętrzne spojrzenie na tematykę kibucową (Yuval Yasky, Konstanty Gebert, Kibuc Grochów).

Na zdjęciu: Melave Malka, Festiwal Kultury Żydowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Melave Malka, Festiwal Kultury Żydowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy pokażą, jak kultura żydowska inspirowała różne subkultury, ale też jak niektóre z nich (np. punk) były absorbowane przez Żydów. Tradycyjnie już nauczymy tańców żydowskich, żydowskiej kuchni, muzyki klezmerskiej, ale też – śpiewu i tańca Żydów z Jemenu i Maroka. Przy okazji festiwalu powstanie też na Kazimierzu kolejny mural – tym razem wykonaniu izraelskiego kolektywu Broken Fingaz.

Różnorodność kultury żydowskiej festiwal najbardziej pokazuje poprzez muzykę – w tym roku również zapraszamy do synagogi Tempel, krakowskich klubów oraz na barki na Wiśle, aby posłuchać zarówno muzyki kantoralnej, jak też jazzu, muzyki klezmerskiej, setów DJ-skich oraz prezentowanej w Polsce chyba po raz pierwszy, a niezwykle popularnej w Izraelu muzyki mizrachi, czyli Żydów pochodzących z krajów muzułmańskich. Jak każdego roku na festiwalowych scenach zaprezentujemy nowe projekty muzyków znanych i cenionych, o światowej sławie, ale Festiwal Kultury Żydowskiej będzie też miejscem polskich premier.

Po wielu latach powraca na Festiwal Kultury Żydowskiej wielka diwa pieśni jidysz – Shura Lipovsky ze swoimi najnowszymi kompozycjami z wydanej niedawno po długiej przerwie płyty Vaytinke. Tradycyjny Koncert Kantorów zaprezentuje nowe pokolenie chazzanów z Izraela – debiutujących na scenie festiwalowej, ale znanych już i cenionych na całym świecie. Tradycyjna muzyka klezmerska zabrzmi na FKŻ dzięki zespołowi Tarras Band, który w mistrzowski sposób kontynuuje dzieło genialnego klezmerskiego klarnecisty Davida Tarrasa. Również z tradycyjnym materiałem muzycznym zmierzy się Izraelczyk Daniel Zamir. 50 lat od premiery najsłynniejszego żydowskiego musicalu – Skrzypka na dachu – przełoży znane wszystkim szlagiery na język współczesnego jazzu. Na niezwykły wieczór zaprasza również jeden z filarów wytwórni Tzadik Johna Zorna – Erik Friedlander, który zaprezentuje swój solowy projekt Song of the Scribes, a Leopold Kozłowski tradycyjnie już wystąpi wraz ze swoimi przyjaciółmi w koncercie piosenek w jidysz – zarówno tych tradycyjnych, jak i nowych kompozycji.

Te projekty to prezentacja dziedzictwa aszkenazyjskiego. Jednakże w synagodze Tempel pokażemy również muzyczną kulturę Żydów z innych części świata – głównie z krajów arabskich. Neta Elkayam to wschodząca gwiazda współczesnej izraelskiej sceny muzycznej: nie tylko w piękny sposób odtwarza tradycyjne pieśni Żydów marokańskich, ale też sama komponuje nowe utwory w duchu tradycji Magrebu. Jemenickie korzenie mają trzy siostry Haim, które stworzyły zespół A-WA – pod okiem Tomera Yosefa, znanego z Balkan Beat Box, stworzyły genialny projekt na nowo interpretujący pieśni Żydów jemenickich. Z tą samą tradycją mierzy się również Shai Tsabari, łącząc muzykę Jemenitów z rockiem, funkiem, muzyką psychodeliczną, gospel i bluesem – jest jednym z najpopularniejszych muzyków w Izraelu – czas więc na jego polski debiut.

W zupełnie osobnej kategorii lokuje się Sharabi – najnowszy projekt Franka Londona. Wspólnie z perkusistą Deep Singh, hinduskimi artystami i muzykami sceny jidyszowej, dokonał czegoś, co wydaje się niemożliwe: połączył muzykę klezmerską z punjabi bhangra.

Pierwszy weekend FKŻ upłynie pod znakiem kultowego telawiwskiego pop up baru – TEDERu, gromadzącego wokół siebie czołówkę współczesnej młodej, telawiwskiej sceny klubowej. Dwa wieczory i jedno popołudnie nad Wisłą wypełni muzyka polska i izraelska grana z płyt winylowych, elektronika i wszystko to, co płynie z turntabli najlepszych DJów. Nie zabraknie również kultowego już rejsu barką po Wiśle – tym razem na pokładzie zagra Liron Amram i jego The Panthers – będzie to bliskowschodni rejs wzdłuż bulwarów żydowskiego Kazimierza.

Organizator FKŻ: Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, Józefa 36, 31-056 Kraków
Dyrektor FKŻ: Janusz Makuch

24. Festiwal Kultury Żydowskiej
Festiwal odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 6 lipca 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz