• 2014-06-02

Historia PRL-u w plakacie

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza 4 czerwca, w rocznicę wydarzeń 1989 roku, na wernisaż wystawy Historia PRL-u w plakacie.

„Historia PRL-u w plakacie” (źródło: materiały prasowe)

„Historia PRL-u w plakacie” (źródło: materiały prasowe)

Plakat – forma rzemiosła czy dziedzina sztuki? Do poszukiwania odpowiedzi na to pytanie skłoni wystawa Historia PRL-u w plakacie, stworzona z okazji rocznicy wydarzeń 1989 roku. W zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajduje się ponad 4 700 plakatów o treściach reklamowych i propagandowych, będących odbiciem polskiej rzeczywistości w różnych dziedzinach życia społecznego i kulturalnego od lat 40. do lat 80. XX w.

Plakaty stanowiły i nadal stanowią doskonałe narzędzie manipulacji intelektualnej i emocjonalnej, artystyczną formę przekazu i postrzegania otaczającego świata; służyły i służą upowszechnieniu postaw społecznie akceptowalnych. W przeddzień 25. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów do Sejmu kontraktowego w alternatywny sposób organizatorzy pragną zwrócić uwagę na to, czym i jak na co dzień żyło społeczeństwo w latach PRL-u, a zarazem sprowokować do analizy bagażu doświadczeń, z jakim Polacy powitali pierwszy powiew wolności.

Kuratorzy: dr Joanna Lusek, Maciej Droń.

Historia PRL-u w plakacie
Wernisaż: 4 czerwca 2014 roku, godz. 17.00
Czas trwania: do 6 lipca 2014 roku
Muzeum Górnośląskie z Bytomiu

Dodaj komentarz