• 2014-06-02

Design Udomowiony 2014

Już po raz szósty wrocławska Galeria Wnętrz Domar zaprasza na wystawy, warsztaty i spotkania w ramach cyklu Design Udomowiony, związanego z szeroko rozumianym wyposażeniem wnętrz. Wydarzenie będzie mieć miejsce od 12 do 30 czerwca.

Wystawa „Ton – kultura siedzenia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Ton – kultura siedzenia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każdorazowo jest to spotkanie z dobrym designem – tym który możemy mieć w swoich domach, bo jest dostępny w polskich sklepach. Żeby go udomowić wystarczy wyprawa na zakupy i przekonanie, że nie jest nam wszystko jedno jakimi przedmiotami się otaczamy.

W tym roku pod hasłem Design do kupienia format Design Udomowiony poszerza swoją formułę o projekty niezwiązane bezpośrednio z wystrojem wnętrz, choć znajdujące się w niemal każdym domu. Dobrze zaprojektowane i dobre jakościowo produkty coraz ofensywniej opanowują półki polskich sklepów. Robiąc codzienne zakupy jednocześnie obcujemy z dobrym polskim designem, który wielokrotnie zabieramy ze sobą do domu.

 • 12 czerwca, od 20.00 do 24.00, Noc z Designem

Tradycyjna inauguracja Designu Udomowionego. Podobnie jak w poprzednich latach w tą wyjątkową noc – jedyną taką w Polsce – kuratorzy otworzą swoje wystawy, producenci zaprezentują rynkowe nowości, a projektanci spotkają się z przybyłymi do Galerii Wnętrz Domar gośćmi. Wszystko to przy dźwiękach muzyki Natalii Lubrano.

Wybrane wystawy które będą mieć miejsce od 12 do 30 czerwca:

 • Design półkowy

Choć bywa, że tego nie zauważamy, dobre wzornictwo towarzyszy nam na co dzień. Tradycyjnie miejsca, gdzie zobaczyć można dobrze zaprojektowane przedmioty to festiwale i galerie prezentujące design oraz salony wyposażenia wnętrz. Jednak w ostatnich latach, coraz częściej wzornictwo na najwyższym poziomie spotkać możemy w miejscach nam najbliższych: osiedlowym sklepie spożywczym, drogerii, aptece, a nawet uprawiając sport w parku.

Polskie marki coraz odważniej inwestują w jakość, estetykę i funkcjonalne opakowania swoich produktów.  Jednym słowem dobre wzornictwo leży na sklepowych półkach w niewygórowanej cenie – jest dostępne dla każdego. Zabierając je ze sobą do domu nie tylko doceniamy starania producentów, aby dać nam wysokiej jakości produkt, ale też mamy realny wpływ na kształtowanie gustów estetycznych naszych domowników. Celem wystawy jest pokazanie grupy polskich produktów z różnych branż (m.in.: artykuły spożywcze, kosmetyczne, sprzęt AGD i sportowy), które zasługują na miano dobrze zaprojektowanego przedmiotu, a przy tym są rozpoznawalne i łatwo dostępne. Wyboru prezentowanych na wystawie produktów dokonało 6-osobowe jury. Wśród jego typów znalazły się m.in.: kosmetyki Tołpa, piwo Łomża czy kultowe rowery Romet.

 • Dobry Design 2014, wystawę będzie można oglądać od 13 do 30 czerwca

Wystawa jest jednym z etapów konkursu Dobry Design 2014. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną najciekawsze produkty ze sfery wyposażenia wnętrz, wytypowane przez jury spośród rynkowych nowości. Wybrane przez jurorów przedmioty zostaną ogłoszone podczas Nocy z designem, a już dnia następnego zaprezentowane na wystawie, której celem jest upowszechnianie oraz promocja dobrego wzornictwa i funkcjonalnych produktów oraz pogłębianie wiedzy o designie. Zwycięski projekt zostanie wybrany przez publiczność. Głosowanie trwać będzie od 12 do 22 czerwca.

Wystawa „Skrawki skórki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Skrawki skórki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

 • Skrawki Skórki

Wystawa jest efektem warsztatów, które studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych odbyli w fabryce mebli w Dobrodzieniu. Skrawki skóry to nic innego jak produkty uboczne powstałe w procesie produkcji mebli tapicerowanych firmy Kler, które najczęściej przeznaczone są do utylizacji. Podczas warsztatów młodzi projektanci, opracowali alternatywne metody wykorzystania skórzanych odpadów wykorzystując je już na etapie produkcji mebli. Ze skrawków skóry powstały oryginalne akcesoria odzieżowe i małe elementy wystroju wnętrz.

 • Ton – kultura siedzenia

Czy krzesło, najpopularniejszy produkt meblarski, może być dziełem sztuki? Co sprawia, że ten mały mebel jest w opinii projektantów jednym z najtrudniejszych do opracowania? Wystawa Ton – kultura siedzenia odpowie na te pytania. Zaprezentowane na niej zostaną krzesła, które są dziełami sztuki użytkowej – meblami pięknymi i funkcjonalnymi. Wśród nich będą prawdziwe ikony designu jak słynne krzesło NO 30 Augusta Thoneta z 1900 roku czy gwiazda ostatnich lat – krzesło MERANO Alexa Guflera.

Pozostałe wystawy:

 • Przestrzeń łazienki
 • Dobry Tydzień Projektanta
 • Przepis na mały Dizajn
 • Mebel marzeń
 • 3XS
 • 27 czerwca, o godzinie 18.00, odbędzie się wykład Domy własne architektów – laboratorium pomysłów
 • 14 oraz 28 czerwca odbędą się Warsztaty Rodzinne

Wspólnie z Magdaleną Kreis i Natalią Romaszkan, autorkami projektu edukacyjno-artystycznego dla dzieci i rodziców 3D czyli Dizajn Dla Dzieci działającego przy Galerii Dizajn – BWA Wrocław, organizatorzy zapraszają na projektowe warsztaty rodzinne, w ramach, których, w trakcie edukacyjnej zabawy powstaną: podczas warsztatu D jak dywan – wyjątkowy dywan, a podczas warsztatu mieszkaMY – kartonowe elementy wystroju wnętrz prosto z wyobraźni najmłodszych uczestników warsztatów.

Design Udomowiony – 6. edycja
Wydarzenie będzie mieć miejsce od 12 do 30 czerwca 2014 roku
Galeria Wnętrz Domar
ul. Braniborska 14
Wrocław

Dodaj komentarz