Nadciągają Ambasadorzy Poezji

W czerwcu odbędą się trzy kolejne spotkania z cyklu Ambasadorzy Poezji organizowanego przez Biuro Literackie. Do Legnicy przyjadą Jelena Fanajłowa oraz Maria Stepanowa. Towarzyszyć im będzie Anna Podczaszy.

„Ambasadorzy Poezji” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Ambasadorzy Poezji” – plakat (źródło: materiały prasowe)

W ostatnim spotkaniu dla polskich czytelników, w Legnicy na Dolnym Śląsku, swoje utwory przedstawią dwie rosyjskie poetki średniego pokolenia – Maria Stepanowa i Jelena Fanajłowa, oraz polska autorka – Anna Podczaszy. Maria Stepanowa to poetka i dziennikarka, autorka kilku tomów wierszy, nagradzanych nie tylko w Rosji. Jelena Fanajłowa jest poetką i tłumaczką z ukraińskiego, laureatką wielu prestiżowych nagród poetyckich za wiersze, które cechuje precyzja językowa i surowa ocena rzeczywistości. Anna Podczaszy wydała w Biurze trzy książki. danc, debiut z 2000 roku, był nominowany do nagrody Nike. Spotkanie w Legnicy odbędzie się 4 czerwca o godzinie 18.00 w Bibliotece Publicznej. Poprowadzą je Polina Justowa z Polskiego Instytutu w Moskwie oraz dyrektor Biura Literackiego Artur Burszta.

Pierwsze zagraniczne spotkanie z polskimi poetami, Marcinem Sendeckim i Dariuszem Sośnickim, odbędzie się w Petersburgu 10 czerwca o godzinie 18.00. Ich kolejny wieczór autorski zaplanowano natomiast na 12 czerwca na godzinę 18.00 w Muzeum Srebrnego Wieku w Moskwie. Marcin Sendecki to poeta, krytyk literacki, autor ponad 10 tomów wierszy. Dariusz Sośnicki to autor kilku tomów wierszy wydanych nakładem Biura oraz przekładu W podziękowaniu za siedlisko W.H. Audena.

Finał projektu w Rosji w październiku, a wezmą w nim udział Jacek Dehnel i Marta Podgórnik oraz Julia Idlis i Lew Rubinstein. Dojdzie do zderzenia pisarzy reprezentujących nie tylko różne pokolenia, ale też zupełnie inne sposoby pojmowania i pisania poezji.

Ambasadorzy Poezji
4 czerwca 2014 roku, godz. 18.00, Legnica
10 czerwca 2014 roku, godz. 18.00, Petersburg
12 czerwca 2014 roku, godz. 18.00, Moskwa

Dodaj komentarz