Agata Pyzik o wspólnocie, która nie nadeszła w MSN

6 czerwca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się spotkanie pt. Wspólnota, która nie nadeszła – transformacje, rewolucje, realny  socjalizm, które będzie dotyczyć nowowydanej książki Agaty Pyzik Poor but Sexy.

Spotkanie z Agatą Pyzik, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie z Agatą Pyzik, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

24 lata po upadku muru Berlińskiego Europa jest podzielona jak nigdy. Pasażerowie tanich linii lotniczych jadą na wschód na wieczory kawalerskie, natomiast, jeśli jadą na zachód – raczej dramatycznie poszukują pracy. W tabloidach mamy polskich hydraulików, w gazetach czytamy o nowej zimnej wojnie, podczas gdy hipsterzy poszukuję dla siebie raczej nowego, fajnego Berlina, ściągnięci tam jego seksowną historia.

Przemieszczając się po bezdrożach byłej Żelaznej Kurtyny, w swojej książce dla angielskiego wydawnictwa Zero Books Poor But Sexy, Agata Pyzik stara się wyłapać wzajemne nieporozumienia pomiędzy Europą Wschodnią a Zachodnią, starając się wyjść poza stereotypy cierpiących dysydentów, horroru stalinizmu i ‘historie sukcesu’ krajów neoliberalnej Nowej Europy. Bardziej niż niskopłatny raj dla bogatego Zachodu czy malowniczych kierunków turystycznych, Pyzik odnajduje bogatą i nienapisaną kontr-historie.

Poor but Sexy mieści się gdzieś pomiędzy Warszawą a Luton, Pragą i Berlinem Wschodnim, Ukrainą i Rumunią, w poszukiwaniu prądów i innych tradycji, które nie mają nic wspólnego z dominującymi narracjami po 1991 roku. Książka stara się raczej odkrywać sekretne historie Europy Wschodniej i jej skomplikowanych relacji z tzw. Zachodem. Bada, czy używanie tych kategorii ma jeszcze jakikolwiek sens. Od emigracji zarobkowej, seksturystyki, wykorzystywania taniej siły roboczej i innej eksploatacji Wschodu wracamy do przeszłości, do drugiej zimnej wojny lat 80. – wpadamy w zakochanej w mroku Davida Bowie’ego obsesji post-punka i syntetycznego popu Blokiem Wschodnim, i vice versa – marzeniami komunistycznych punków o drugiej stronie. Potem zanurzymy się w Orientalizmie Wschodnioeuropejskim i pojęciu autokolonizacji. Następnie prześledzimy emancypacyjne potencjały w znienawidzonym Realizmie Socjalistycznym, starym i współczesnym. Na koniec pochylimy się nad ideą innej nowoczesności i futurologii, latami Odwilży, kiedy ZSRR mogło prześcignąć Zachód i towarzyszącym temu nastrojom społecznym i kulturalnym. Od Femenu do Depeche Mode, od Davida Bowie’ego do Nikity Chruszczowa, od muskularnych robotników do Nowych Romantyków.

Odmawiając Ostalgii za dobrymi, starymi czasami i równie zdesperowanego pragnienia dołączenia do nowej, wspaniałej Europy, Poor but Sexy stara się odzyskać marzenie o Innej Europie.

Udział biorą: Agata Pyzik, Michał Kozłowski, Iwona Kurz

Wspólnota, która nie nadeszła – transformacje, rewolucje, realny  socjalizm. Spotkanie wokół książki Agaty Pyzik Poor but Sexy
Spotkanie odbędzie się 6 czerwca 2014 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Pańska 3
Warszawa

Dodaj komentarz