Lisa Seror z malarskimi historiami w Pałacu Sztuki

Od 26 czerwca w Górnym Pałacu Sztuki w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Lisy Seror pt. Malarstwo.

Lisa Seror, „Partage Sans Temoins” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lisa Seror, „Partage Sans Temoins” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Francis Parent, dziennikarz, krytyk sztuki o pracach Lisy Seror:

Gdy, niesieni bezlitosnym wiatrem Historii, zostajemy nakłonieni, zmuszeni i zniewoleni, by porzucić ziemie swoich przodków, gdy pamiątka szczęśliwego dzieciństwa i rodzinnej atmosfery zanurzonej w niezmiennym rytmie pór roku i żydowskich świąt stopniowo się zaciera, co zamieszkuje wówczas nasze roztrzaskane wspomnienia?

A gdy, w dodatku, mamy szansę być malarzem, jakimi kolorami odciśnie się wygnanie na palecie i płótnie?

…Pomiędzy koniecznością symbolicznego poszukiwania własnych korzeni odżywiających tożsamość odnalezioną lecz jeszcze delikatną, i obowiązkiem formalnej nowoczesności w artystycznym wyrazie tej formy katharsis, malarstwo Lisy Seror ewoluowało coraz bardziej ku istocie rzeczy.

To, co artystka sugeruje nam obecnie poprzez Figury swoich porzuconych krzeseł, przedstawionych grupami lub samotnie, prostych lub całkiem pokrzywionych, w sposób raczej realistyczny lub przeciwnie, na granicy abstrakcji, uwięzionych w wąskich kadrach lub upiornie (zjawiskowo) zagubionych na wielkich niebezpiecznych (zabójczych) przestrzeniach – i co nam każdorazowo potwierdza powtórzenie (ponowienie) nawet ich braku, odmienionego przez wszystkie formy chwilowej inspiracji – to to, że: nie chodzi już tylko o pustkę osobową i wspólnotową, którą artystka rozegrałaby tak jak czynił to Proust ze swymi magdalenkami; chodzi o egzystencjalną pustkę, o wiele szerszą, obligującą obecnie do bardziej eschatologicznej wizji, takiej jak wizja Ionesco, dla której Krzesła były po prostu ucieleśnieniem wielkiej Pustki ontologicznej.

Lisa Seror urodziła się w Tunezji w latach 50. Od 1980 roku żyje i pracuje w Paryżu. Jest reprezentowana przez galerię Daniel Besseiche. Wystawiała m.in. w Paryżu, Genewie, Courchevel, Saint-Tropez…etc. Została uhonorowana Medalem miasta Paryż, Medalem miasta Lyon a także Złotym Medalem Warsztatów Morza Śródziemnego – Muzem Gibellina na Sycylii.

Lisa Seror, Malarstwo
Wernisaż: 26 czerwca 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 27 lipca 2014 roku
Górny Pałac Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz