Kultura Na Widoku – od Solidarności do cyfrowej rzeczywistości

29 maja ruszył ogólnopolski projekt Kultura Na Widoku realizowany przez Fundację Legalna Kultura, którego celem jest promocja legalnych źródeł kultury oraz uczczenie rocznicy 25- lecia Wolności. Na specjalnych regałach ustawionych w największych miastach w Polsce, zdigitalizowana podziemna twórczość z czasów Solidarności spotka się z kulturą współczesną w cyfrowej rzeczywistości.

Projekt Kultura Na Widoku, wizualizacja regałów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Kultura Na Widoku, wizualizacja regałów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do pobrania będzie ponad 600 tytułów zdigitalizowanych książek, filmów, gier i utworów muzycznych. Na jednym z regałów, zatytułowanym Wolność nie ma granic będzie można znaleźć dokumenty z czasów Solidarności wydane w podziemiu w latach 1976 – 1989. Projekt Kultura Na Widoku został wyróżniony Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.

Głównym celem kampanii jest promocja świadomego i legalnego uczestnictwa w kulturze. Realizując projekt Kultura Na Widoku Fundacja pragnie poszerzać wiedzę na temat istnienia nowoczesnego i łatwego dostępu do kultury z legalnych źródeł, uświadamiając odbiorcom, że są one owocami transformacji i stanowią wspólne dobro, za które ponosimy odpowiedzialność.

W czasie obchodów Święta Wolności Fundacja Legalna Kultura chce zwrócić uwagę społeczeństwa na fakt, że wywalczona przed ćwierćwieczem wolność to nie tylko prawo do głoszenia politycznych poglądów, ale także prawo do swobodnego, nieskażonego ideologią dostępu do kultury i sztuki. I uświadomienie Polakom, jaką drogę przeszła kultura od podziemnych czasów Solidarności do współczesnej epoki społeczeństwa cyfrowego.

Fundacja Legalna Kultura, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fundacja Legalna Kultura, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kultura Na Widoku w Polsce

Na początku specjalne regały zostaną ustawione w siedmiu wojewódzkich miastach Polski. Inicjatywa rozpoczęła się w Warszawie 29 maja pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Odsłona instalacji została dokonana w towarzystwie przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, partnerów projektu, artystów, ludzi kultury i warszawiaków. W kolejnych dniach Kultura Na Widoku zawita do Łodzi, Katowic, Gdańska, Opola, Wrocławia, Krakowa, Sopotu, Mrągowa, Gdyni, Zakopanego i Kazimierza Dolnego.

Na regałach Kultury Na Widoku można znaleźć szeroki wybór utworów – począwszy od dzieł literackich Norwida i Konopnickiej, kończąc na najnowszych bestsellerach książkowych, czy bijących rekordy popularności hitach muzycznych takich jak np. Get Lucky Daft Punk. W ich sąsiedztwie znajdują się zdigitalizowane materiały z czasów Solidarności: ulotki, instrukcje strajkowe, podziemne gazety, plakaty i znaczki, a także książki i nagrania, w tym również archiwalia z Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i zasoby Ośrodka Karta m.in. z kolekcji Solidarność – narodziny ruchu wpisanej na Światową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata.

Organizator: Fundacja Legalna Kultura

Projekt Kultura Na Widoku
Projekt potrwa od 29 maja do 15 sierpnia 2014 roku
Fundacja Legalna Kultura

Dodaj komentarz