Kolberg – włącz się!

3 czerwca od godziny 10.00 na placu Wolnica Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na obchody Roku Kolberga.

Rok Kolberga, proj. Katarzyna Piszczkiewicz (źródło: materiały prasowe)

Rok Kolberga, proj. Katarzyna Piszczkiewicz (źródło: materiały prasowe)

3 czerwca ogólnopolskie obchody Roku Kolberga przeniosą się do Krakowa. Tego dnia organizatorzy zapraszają na plac Wolnica, gdzie uczestnicy świętować będą Rok Kolberga – w Muzeum i pod gołym niebem. W programie znajdą się propozycje dla tych, którzy lubią sięgać do źródeł, zwiedzać, spacerować, tańczyć i miło spędzać czas w doborowym towarzystwie. Organizatorzy przypomną o radości, jaką można czerpać z etnografii i wspólnie z uczestnikami odmienią oblicze placu Wolnica.

Program:

  • 10.00–17.00 Czytamy, plac Wolnica. Maraton głośnego czytania: wybrane fragmenty Dzieł wszystkich Oskara Kolberga czytać będą ludzie świata kultury, nauki, samorządowcy, dziennikarze oraz każdy, kto zechce włączyć się spontanicznie. Tego dnia na placu będzie można wygodnie rozsiąść się i nadstawić ucha. Wstęp wolny.
  • 10.00–22.00 Zwiedzamy, plac Wolnica 1. Kolbergowska ścieżka po wystawie stałej Muzeum dla dorosłych oraz dla dzieci – uczestnicy sięgną do zapisów Kolberga, by przywołać żywy kontekst obiektów z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Będzie także muzyka! Każdy zwiedzający otrzyma okolicznościowy przewodnik. Wstęp: 1 zł.
  • 10.00–22.00 Zwiedzamy. Tego dnia na placu Wolnica będzie można również zobaczyć plenerową wystawę Oskar Kolberg (1814–1890). Kompozytor. Folklorysta. Etnograf, zrealizowaną przez Muzeum Wsi Radomskiej i Instytut Muzyki i Tańca. Wstęp wolny.
  • 12.00 Zwiedzamy. Organizatorzy zapraszają na spacer po miejscach związanych z pobytem Oskara Kolberga w Krakowie, który poprowadzi etnografka Krystyna Reinfuss-Janusz (MEK). Zbiórka o godzinie 12.00 przy wejściu do Muzeum na placu Wolnica 1. Udział nieodpłatny, obowiązują rezerwacje.
  • 18.00 Tańczymy. Plenerowe warsztaty taneczne z Kapelą Kowalski/Maziarz/Murzynowska. Wstęp wolny.
  • 20.00 Tańczymy. Do tańca zagra i zaśpiewa Adam Strug z zespołem. Wstęp wolny.

Ponadto 3 czerwca w sąsiadujących z placem Wolnica kawiarniach, restauracjach, barach i pubach pojawią się kulinarne cytaty z Dzieł wszystkich Oskara Kolberga – opisy codziennego pożywienia, odświętnych przysmaków i rozmaitych napojów. To zachęta do rozsmakowania się w słowie i wspólnego świętowania na placu Wolnica.

Na święto Kolberga organizatorzy chcą odmienić plac Wolnica. W pustych donicach, przy wsparciu Ogrodu Botanicznego UJ, zostaną zasadzone rośliny ozdobne. Pojawią się też nowe miejsca do siedzenia. Co więcej, wprowadzone przy tej okazji zmiany zostaną na stałe. Organizatorzy na własny sposób szukają sposobu na ożywienie sąsiadującego z Muzeum placu, przekładając etnograficzną wiedzę na praktyczne działania na rzecz tej przestrzeni.

Kolberg – włącz się!
3 czerwca 2014 roku
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
Pl. Wolnica 1
Kraków

Dodaj komentarz