• 2014-05-31

Czy zatem można zobaczyć ciszę? Jolanta Rycerska w Katowicach

Od 4 czerwca w Galerii Katowice będzie można oglądać wystawę fotografii Jolanty Rycerskiej pt. Silentium.

Jolanta Rycerska, „Silentium” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jolanta Rycerska, „Silentium” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jolanta Rycerska o swoich pracach:

Islandia. Cisza dalekich miejsc. Wielka tajemnica bezkresów, wspólny mianownik i bohaterka prezentowanych fotografii. Silentium oznacza ciszę, ale także milczenie. Czym wtedy była? – skoro tak mocno pamiętam wszechobecny szum ogłuszającego wiatru. Oszałamiał i huczał, ale pod nim królowała ona – nieprzebrana, zawłaszczająca wszelkie sensy obrazu, negująca pokusę komplikowania narracji. Przemawiała w tych miejscach zagłuszając ich piękno. Kusiła do patrzenia, wciskania migawki aparatu.

Cisza – słowo wieloznaczne – w muzyce pauza, w architekturze pustka, a w tańcu bezruch. Ale jest też rozumiana jako harmonia i konwencja stylu – jako brak tzw. zgrzytów czy hałasu form. Analogat główny słowa cisza to brak bodźców słuchowych. W duchowości – jest wyciszeniem – aktywną formą umysłu prowadzącą do skupienia, unikania myślenia przy pomocy słów, uspokojeniem emocji, wyobraźni i woli. Otwarciem na to, co niedostępne wprost. Wejściem w bardziej pierwotny sposób przeżywania świata. Szukanie tego, co ponad lub pod. Zaglądaniem pod powierzchnię krzykliwej rzeczywistości.

Fotografia nie służy wyłącznie zapisywaniu świata, ale też odczytaniu. W widokach świata podświadomie szukamy tego, co może ubogacać, stać się cząstką nas. Wędrujemy i – naznaczeni melancholią – poprzez fotografie patrzymy w dal. Widzimy jak one, wyrwane z pierwotnego kontekstu, milczą wymownie. Bo – jak można powiedzieć za Marianną Michałowską – fotografie nie muszą być końcem podróży. Mogą być jej początkiem. Należy rozłożyć je jak karty pasjansa, patrzeć, chłonąć i wyruszać w otwierającą się drogę. Wciąż ciekawi i głodni.

Czy zatem można zobaczyć ciszę? za pomocą fotografii? Mam taką nadzieję…

Jolanta Rycerska – urodzona w 1971 roku w Lublinie. Absolwentka Filozofii Teoretycznej na KUL (specjalizacja: filozofia sztuki) oraz Studium Fotografii ZPAF. Autorka licznych wystaw i projektów fotograficznych. Od 2005 roku zrzeszona w ZPAF. Obok twórczości artystycznej zajmuje się także promocją twórczości w zakresie fotografii. Kuratorka kilkudziesięciu wystaw fotograficznych, organizatorka warsztatów, kursów i spotkań autorskich. Jurorka licznych konkursów i przeglądów portfolio. Od trzech lat pełni funkcję prezes Związku Polskich Artystów Fotografików, od pięciu – Okręgu Warszawskiego ZPAF. Wykładowca Studium Fotografii ZPAF. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Organizator: Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski

Kurator wystawy: Katarzyna Łata-Wrona

Jolanta Rycerska, Silentium
Wernisaż: 4 czerwca 2014 roku, godz. 18.30
Galeria Katowice
ul. Młyńska 9 (I piętro)
Katowice

Dodaj komentarz