• 2014-05-31

Igrzyska Wolności

Od 4 do 8 czerwca w Łodzi z okazji 25. rocznicy wyborów ’89 odbędzie się interdyscyplinarne wydarzenie Igrzyska Wolności, organizowane przez Kwartalnik Liberté!.

„Igrzyska Wolności” – logo (źródło: materiały prasowe)

„Igrzyska Wolności” – logo (źródło: materiały prasowe)

25 rocznica 4 czerwca 1989 będzie w Polsce bez wątpienia okazją do wielu okolicznościowych przemów i podsumowań. Grono osób – niewiele starszych od III Rzeczpospolitej – skupionych wokół kwartalnika idei Liberté! wolałoby jednak, aby rocznica wyborów 4 czerwca służyła krytycznej refleksji nad wyzwaniami, jakie niesie przyszłość, i była równocześnie radosnym świętem polskiej wolności. Dlatego w mieście, w którym siedzibę ma redakcja czasopisma, czyli w Łodzi, mieście o trudnych doświadczeniach, które intensywnie poszukuje swojej nowej postindustrialnej tożsamości, w dniach od 4 do 8 czerwca zorganizowali Igrzyska Wolności – wydarzenie interdyscyplinarne, w którym konferencja dotycząca problematyki międzynarodowej będzie połączona z koncertami, spotkaniami z ludźmi kultury, wybitnymi intelektualistami i literatami.

Wśród gości znajdą się:

Wiktor Jerofiejew – rosyjski pisarz, krytyk literacki i publicysta postmodernistyczny. Prowadzi własny program w kanale Kultura oraz nadaje autorską audycję w moskiewskim Radiu Wolność. Jeden z inicjatorów wydania almanachu Metropol w 1979. W prozie rosyjskiej uchodzi za skandalistę i prowokatora. Jego utwory są mocno nasycone erotyzmem, z sarkazmem rozlicza w nich rosyjską historię i mity.

Guy Sorman – francuski pisarz, publicysta polityczny i filozof, autor ponad 20 książek. Absolwent prestiżowej École nationale d’administration. Jest regularnym współpracownikiem m.in. Le FigaroWall Street Journal, kiedyś także polskiego tygodnika Europa (dodatku do Dziennika). Kawaler Legii Honorowej, założyciel Wydawnictwa Sorman. Guru polskich liberałów, w Polsce poza obiegiem wydano jego: Amerykańską rewolucję konserwatywną (1984), Rozwiązanie liberalne (1985) i Państwo minimum (1987). Sorman jest znawcą Azji, cenionym promotorem globalizacji i kapitalizmu.

Pankaj Mishra – wielokrotnie nagradzany indyjski pisarz, laureat prestiżowej nagrody literackiej Windham-Campbell przyznawanej przez Uniwersytet Yale. Autor wielu esejów o tematyce politycznej i literackiej dla takich pism jak: New York TimesNew York Review of BooksGuardianLondon Review of BooksNew Yorker oraz wielu innych amerykańskich, brytyjskich i indyjskich periodyków. Obecnie dzieli swój czas pomiędzy Indie i Londyn.

Robert Cooper – brytyjski dyplomata, wpływowy doradca Tony’ego Blaira i Catherine Ashton. Członek Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (European Council for Foreign Relations) oraz uznany autor tekstów dotyczących spraw zagranicznych. Absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Uniwersytetu w Pennsylwanii. Od 1970 roku jest członkiem brytyjskiej służby zagranicznej (Her Majesty’s Diplomatic Service). Służył w Nowym Jorku, Tokio, Brukseli i Bonn. Był również szefem Biura Planowania Politycznego (1989–1993) oraz zastępcą sekretarza stanu Rady Ministrów (1999–2001). Od 2002 roku był dyrektorem generalnym Rady Unii Europejskiej, później doradcą Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. W latach 2012-2014 pełnił funkcję specjalnego doradcy Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej w kwestii Myanmaru. Jest autorem szeroko dyskutowanej książki The Breaking of Nations (2003), za którą otrzymał prestiżową Nagrodę Orwella.

Mykoła Riabchuk – jeden z najbardziej znanych ukraińskich intelektualistów, wykładowca Instytutu Badań Politycznych i Etnonarodowych Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie oraz wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Członek redakcji czasopism KrytykaWseswitPorównaniaNowa Europa Wschodnia i South Eastern Europe. Autor licznych książek i artykułów na temat społeczeństwa obywatelskiego, tożsamości narodowej, nacjonalizmu i transformacji postkomunistycznej w byłych republikach radzieckich. Trzy jego książki ukazały sie po polsku – Od Małorosji do Ukrainy (2002); Dwie Ukrainy (2004; wyd. II: 2006); Ogród Metternicha (2010).

Frank Furedi – brytyjski autor i prezenter, związany z Uniwersytetem Kentu w angielskim Canterbury. Przez ostatnie piętnaście lat jego badania były poświęcone eksploracji rozwoju kultury determinującego współczesną świadomość ryzyka. Jest autorem wielu publikacji na temat kontrowersji dotyczących kwestii zdrowia, rodzicielstwa, żywienia i nowoczesnych technologii. Jest autorem wielu książek, m.in. Invitation To TerrorExpanding the Empire of the Unknown (2007), The Culture of Fear (2003) oraz Paranoid Parenting (2001). Obecnie pracuje kolejną publikacją: Taking Freedom Seriously.

Brendan Simms – wykładowca Centrum Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Cambridge. Współprzewodniczący Stowarzyszenia Henry’ego Jamesa oraz szef Projektu Unii Demokratycznej. Wielokrotnie udzielał wywiadów elitarnym brytyjskim stacjom telewizyjnym BBC 4 oraz BBC World. Prowadził wykłady na temat różnych aspektów wojny w Bośni na uczelniach w Anglii, Irlandii, Niemczech, Serbii oraz na Krecie. Jest autorem licznych artykułów i recenzji dla Times Higher Educational Supplement, Observer, Sunday Times, Sunday Telegraph, Spectator, The times, Independent, Evening Standard, London Review of Books, oraz Wall Street Journal oraz książek: Unfinest hour. Britain and the destruction of Bosnia (2001), Europe. The struggle for supremacy, 1453 to the present (2013).

Richard Shusterman – filozof amerykańsko-izraelski, jeden z najwybitniejszych teoretyków kultury. Absolwent Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, doktoryzował się na Uniwersytecie Oksfordzkim, obecnie profesor Florida Atlantic University. Związany z Temple University w Filadelfii oraz z paryskim Collège International de Philosophie, wykładał też w New School for Social Research w Nowym Jorku oraz École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu. Zaczynał od filozofii analitycznej, by później rozwinąć estetykę pragmatyczną. Wypracowana przez niego oryginalna koncepcja somaestetyki polega na krytycznym przyjrzeniu się użyciu i przeżywaniu ciała. Rozważa ciało jako ośrodek zmysłowego i estetycznego doświadczenia, zwracając uwagę na możliwość jego twórczego kształtowania.

Każdy wieczór podczas Igrzysk Wolności zostanie uświetniony koncertem. Wśród zaproszonych są Pink Freud i Wacław Zimpel.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Ilość miejsc jest ograniczona.

Igrzyska Wolności
Od 4 do 8 czerwca 2014 roku
Łódź

Dodaj komentarz