• 2014-05-31

W stronę krytycznego myślenia – Festiwal Jacka Kuronia

Od 5 do 17 czerwca w Warszawie będzie odbywał się Festiwal Jacka Kuronia, organizowany przez Krytykę Polityczną. W programie debaty z gośćmi z Polski i zagranicy, warsztaty, chór rewolucyjny, wystawa, spacer zaangażowany warszawskimi śladami Jacka Kuronia.

Festiwal Jacka Kuronia – plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Jacka Kuronia – plakat (źródło: materiały prasowe)

Postać Jacka Kuronia jest żywo pamiętana i wspominana, nieczęsto jednak bywa realną inspiracją do krytycznego myślenia o Polsce współczesnej i wyzwaniach na przyszłość. A to właśnie niezgoda na zastany świat i gorączkowa pasja jego naprawy stanowiła sedno politycznej, społecznej i egzystencjalnej działalności autora słynnej Wiary i winy i współtwórcy KOR. Powyższy kontekst uzupełnia, również przypadające na rok 2014, ćwierćwiecze polskich przemian ustrojowych, których Kuroń był współtwórcą, a później krytykiem.

Festiwalowi towarzyszyć będą publikacje: Kuroń. Przewodnik Krytyki Politycznej oraz Atlas problemów społecznych.

Gośćmi festiwalu będą m.in.: Jeffrey Sachs, Gianni Vattimo, Shana Penn, Radosław Sikorski, Gesine Schwan, Marci Shore, Małgorzata Kowalska, Jarosław Hrycak, Timothy Snyder, Anne Applebaum, Guenther Horzetzky, David Ost, Jerzy Osiatyński, Ludwika Wujec, Krystyna Starczewska, Sławomir Sierakowski, Jacek Żakowski, Danuta Kuroń, Sylwia Chutnik i inni.

Wystawa Jacek Kuroń – oś życia we foyer Teatru Studio

Oś życia Jacka Kuronia tworzą wypowiedzi oraz fragmenty jego pism ukazanych na tle intelektualnej i społecznej historii Polski. Życie Kuronia było świadectwem myśli i wartości, w które wierzył, a także świadectwem dziejów PRL i III RP. Niczym soczewka skupia ono najważniejsze momenty, dylematy, problemy i wyzwania związane z kształtowaniem się naszego społeczeństwa i naszego świata.

Jego trwałe wartości i ewoluujące myśli, diagnozy i kolejne pomysły na lepsze urządzenie świata to wyzwanie dla nas. Są wyjątkowe w swej sile wyrazu; czasem pozornie oczywiste – a zarazem tak rzadko dzisiaj słyszane, mimo palącej nieraz aktualności. Skłaniają do pytań: jakiej zmiany społecznej, jakiej wspólnoty i jakiej demokracji chciałby dziś Jacek Kuroń? Co chciałby nam przekazać? Jakiej inspiracji nam dostarcza?

Autorzy wystawy: Agnieszka Glińska, Grzegorz Lewandowski, Michał Sutowski, Agnieszka Ziółkowska.

Festiwal Jacka Kuronia
Od 5 do 17 czerwca 2014 roku
Warszawa

Jacek Kuroń – oś życia
Wernisaż: 8 czerwca 2014 roku, godz. 19.30
Teatr Studio w Warszawie

Dodaj komentarz