Anna Beata Bohdziewicz – Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata

Dom Spotkań z Historią i wydawnictwo Monoplan zapraszają na premierę albumu fotograficznego Anny Beaty Bohdziewicz 1989. Wszystko od nowa. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata, który odbędzie się 3 czerwca. O książce z autorką rozmawiać będą, prof. Michał Głowiński, teoretyk literatury i pisarz, dr Marcin Zaremba, historyk. Rozmowę poprowadzi Adam Mazur, kurator sztuki. Spotkanie odbywa się w ramach festiwalu Wyłącz system.

Anna Beata Bohdziewicz, „1989. Wszystko od nowa. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata”, okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Beata Bohdziewicz, „1989. Wszystko od nowa. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata”, okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Liczący 220 zdjęć album to autorski wybór kart z Fotodziennika 1989 roku. Artystka pokazuje gwałtownie zmieniający się świat, jej życie prywatne prze-plata się z tym, co publiczne i polityczne. Widzimy rozpadający się ustrój autorytarny, lęk przed nieznaną przyszłością, ale także radość i uliczną demokrację. Uzupełnione osobistym komentarzem fotografie, przesuwając się jak klatki filmowej ballady, tworzą nową, subiektywną narrację.

Anna Beata Bohdziewicz – fotografka niezależna, kuratorka wystaw i autorka licznych tekstów o fotografii. W latach 80. współpracowała z prasą podziemną, po roku 1990 z wolnymi mediami. Na przełomie lat 1980/81, uczestnicząc w wydarzeniach związanych z Solidarnością, wypracowała własny język fotografii dokumentalnej. Najlepszym tego przykładem jest Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata prowadzony systematycznie od 1982 roku – zbiór zdjęć opatrzonych datą i osobistym komentarzem.

 1989. Wszystko od nowa. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata (wyd. Dom Spotkań z Historią, Monoplan) do nabycia w Księgarni XX wieku w DSH, w innych dobrych księgarniach na terenie kraju oraz wysyłkowo. Książka zawiera: 220 fotografii, teksty w języku polskim i angielskim, 240 stron, format: 22 x 25 cm, oprawa: miękka ze skrzydełkami.

Anna Beata Bohdziewicz – absolwentka etnografii na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w filmie jako asystent i II reżyser, współpracując m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Filipem Bajonem, Krzysztofem Zanussim. Jest także autorką innych cykli fotografii: Chorasan (podróż po Afganistanie w 1975 r.), Kapliczki warszawskie (DSH, Warszawa 2009, z tekstami Magdaleny Stopy), 1981. Lekki powiew wolności (Monoplan, Warszawa 2013), Spalona Solidarność (1982), Antypocztówki (od 1997), Prywatna telewizja (od 2006), Piękni i szczęśliwi (od 2002). Była kuratorką wystaw fotograficznych, np. Pod ręką boską (z Markiem Rostworowskim, Jasna Góra, Częstochowa 1991); Stan wojenny (ZPAF, Warszawa 1996); Warszawa 1943-Warszawa 1944. Fotograf nieznany (z Anką Grupińską, Zamek Królewski, Warszawa 2002); Ofiary stanu wojennego (z Mariuszem Hermanowiczem, w wielu miastach w Polsce 2006). Artystka jest także autorką tekstów o fotografii i wywiadów z fotografami (Edward Hartwig, Annie Leibovitz, Zofia Rydet). W 2007 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi na polu fotografii niezależnej.

Anna Beata Bohdziewicz,  1989. Wszystko od nowa. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata
Spotkanie odbędzie się 3 czerwca 2014 roku o godzinie 18.15
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa

Dodaj komentarz