• 2014-05-30

Letni dzień z Mrożkiem

31 maja oraz 1 czerwca w Natolińskim Ośrodku Kultury odegrany zostanie spektakl premierowy Teatru Kontrapunkt, Letni dzień Sławomira Mrożka.

„Letni dzień", reż. Zbigniew Bogdański (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Letni dzień", reż. Zbigniew Bogdański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka Sławomira Mrożka to kameralna, ale pełna emocji, namiętności i napięć opowieść o przeznaczeniu, losie, fatum.

Tu jest tak bezpiecznie, spokojnie… Mała, letniskowa miejscowość, pogodny, letni dzień – mówi jeden z bohaterów. W takich okolicznościach trudno wyobrazić sobie tragedię. Tymczasem dwóch mężczyzn przypadkowo spotyka się w tym samym miejscu, aby z dwóch zupełnie różnych powodów zrobić dokładnie to samo – popełnić samobójstwo. Czy pojawienie się tajemniczej kobiety zmieni bieg wydarzeń? Czy mężczyźni ulegną jej urokowi? Jaki sekret skrywa piękna nieznajoma?

Bohaterami sztuki są Ud i Nieud. Obaj chcą popełnić samobójstwo. Jeden – bo nic mu się nie udaje, drugi – bo udaje mu się wszystko. 10 listopada 1983 roku Mrożek odnotowuje w dzienniku: Ciekawe: wszystko może się zdarzyć w każdej chwili, a zdarza się tylko to, co się zdarza. Jakby w owej chwili, czyli w każdej chwili, nie było ani odrobiny wolnej woli. Najwyżej przedtem i potem. Czyli nonsens, zwłaszcza potem. A więc kiedy ona jest, ta wolna wola, jeżeli jest? Coś z tą wolną wolą nie jest całkiem tak, jak mówią ci, którzy o niej mówią. – Fragmenty książki Małgorzaty I. Niemczyckiej Mrożek. Striptiz neurotyka

Reżyseria: Zbigniew Bogdański
Występują: Paulina Sygnatowicz-Wiesner, Jakub Dowgird / Maciej Maciejski, Maciej Grabowski oraz Krzysztof Kuc

Premiera spektaklu Letni dzień
31 maja i 1 czerwca 2014 roku, godz. 18.00
Natoliński Ośrodek Kultury
Warszawa

Dodaj komentarz