• 2014-05-30

Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej w Salonie Książki Krakowskiej

3 czerwca o godz. 18.00 w Pałacu Krzysztofory odbędzie się  kolejne spotkanie z cyklu Salon Książki Krakowskiej. Tym razem zaprezentowany zostanie katalog Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej, towarzyszący wystawie czasowej pod tym samym tytułem, prezentowanej w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje Nowej Huty.

„Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej” (źródło: materiały prasowe)

„Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej” (źródło: materiały prasowe)

4 czerwca minie 25 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości oraz od wyborów kontraktowych, do których doprowadziły porozumienia okrągłostołowe. Jest to idealny czas na podsumowanie wszystkich opozycyjnych i antykomunistycznych działań z lat 1949–1989 w Nowej Hucie. Ta najmłodsza dzielnica Krakowa zbudowana została w okresie stalinizmu jako antidotum na opozycyjne skłonności Krakowa. Jednak paradoksalnie to właśnie wzorcowe miasto socjalistyczne stanęło u boku Krakowa w walce o wolność.

Czas buntu zaczął się walką o krzyż, która w szerszym kontekście była walką o tożsamość i religię zapomniane przez lata ubiegłe. Kiedy Kraków w czasie czarnego marszu żegnał Stanisława Pyjasa – działacza opozycji demokratycznej, tego samego dnia ks. kard. Karol Wojtyła konsekrował kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski, pierwszą po wojnie nową świątynię w tej części miasta. Wydarzenie to nie tylko zakończyło społeczny eksperyment władz – próbę stworzenia nowego człowieka wzorowanego na człowieku sowieckim, ale zaprojektowało późniejszą nowohucką opozycję.

Nowa Huta długo dojrzewała do Solidarności, ale gdy to już nastąpiło, stała się stolicą Solidarności w Małopolsce, jednym z najważniejszych i najbardziej twórczych miejsc opozycji w Polsce.

„Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej” (źródło: materiały prasowe)

„Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej” (źródło: materiały prasowe)

Udział w spotkaniu wezmą Paweł Jagło, Jan L. Franczyk oraz Andrzej Malik. Spotkanie poprowadzi Marcin Baran – redaktor i poeta.

Salon Książki Krakowskiej
Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej – katalog
3 czerwca 2014 roku, godz. 18.00
Pałac Krzysztofory w Krakowie

Dodaj komentarz