• 2014-05-30

5. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

Od 2 do 6 czerwca krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza na piąty Przegląd Nowego Kina Francuskiego, którego program obejmuje najlepsze i cieszące się największą popularnością produkcje francuskiej kinematografii ostatnich lat.

„Księżna Montpensier” reż. Bertrand Tavernier (źródło: materiały prasowe)

„Księżna Montpensier” reż. Bertrand Tavernier (źródło: materiały prasowe)

Przegląd otworzy Przychodzi facet do lekarza, najnowszy film Dany’ego Boona (twórcy takich przebojów, jak Jeszcze dalej niż północ i Nic do oclenia), który pobił rekordy frekwencyjne we francuskich kinach. Pokazana zostanie również ciepła opowieść o przyjaźni człowieka i psa (Belle i Sebastian), która urzekła widzów w całej Europie. Nie zabraknie filmów nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach: zdobywcy statuetki Teddy Award na MFF w Berlinie (Tomboy), a także produkcji wyróżnionej w Cannes i Locarno (Camille powtarza rok). Miłośników filmów kostiumowych zainteresuje natomiast adaptacja powieści Madame de Lafayette, Księżna Montpensier.

Wydarzeniem towarzyszącym przeglądowi będzie pokaz innego przeboju francuskich kin, filmu Yves Saint Laurent − niezwykłej i pasjonującej historii życia jednego z największych projektantów mody.

Bilety:

  • 17 zł (normalny)
  • 14 zł (ulgowy)
  • Yves Saint Laurent: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy), 12 zł (senior)
  • Karnet (5 filmów, bez YSL): 50 zł

Program:

2 czerwca

  • godz. 19.00 Przychodzi facet do lekarza | Supercondriaque, reż. Dany Boon, Francja 2014, 107’. Romain Faubert ma 40 lat i jest zdrowy jak ryba. Problem w tym, że nie chce w to uwierzyć. Jest przekonany, że jego organizm jest kłębowiskiem wszelkiego rodzaju chorób. Byłby to jego prywatny kłopot, gdyby nie fakt, że swoją manią rujnuje życie jedynego przyjaciela – doktora Zvenki. Poczciwy medyk codziennie musi wybijać z głowy Romaina kolejne urojone schorzenia, a ich chora relacja wykracza daleko poza lekarski gabinet. W końcu miarka się przebiera i Zvenka wprowadza w życie własny plan wyleczenia hipochondryka…
  • godz. 21.00 Pokaz specjalny towarzyszący Przeglądowi Nowego Kina Francuskiego: Yves Saint Laurent, reż. Bertrand Tavernier, Francja 2014, 106’. Paryż, rok 1957. Nieśmiały i wrażliwy Yves Saint Laurent tworzy swą pierwszą kolekcję dla domu mody Dior. Efekt jest oszałamiający – cały Paryż pada do jego stóp. Podczas pokazu awangardowy wizjoner poznaje miłość swojego życia. Tworzenie i pasja przeplatają się w filmie z cierpieniem miłosnym, a rozkoszne chwile z okresami zwątpienia.

3 czerwca

  • godz. 19.00 Bella i Sebastian | Belle et Sébastien, reż. Nicolas Vanier, Francja 2013, 104’. Ośmioletni Sebastian mieszka z dziadkiem w niewielkiej wiosce, we francuskiej części Alp. Od pewnego czasu spokój tutejszych mieszkańców burzy wieść o grasującym w okolicy tajemniczym dzikim zwierzęciu. Pewnego dnia, podczas spaceru po górach, Sebastian spotyka na swojej drodze bezpańskiego owczarka. Udaje mu się zdobyć zaufanie zwierzęcia. Jest szczęśliwy, że znalazł przyjaciela. Wkrótce jednak okazuje się, że w psie, któremu chłopiec dał na imię Bella, dorośli widzą niebezpieczne zwierzę dziesiątkujące stada owiec. Czy chłopcu uda się ich przekonać, że to nie sprawka sympatycznej Belli i wraz z nią wytropić prawdziwych winowajców?

4 czerwca

  • godz. 19.00 Tomboy, reż. Céline Sciamma, Francja 2011, 82’. Opowieść o dorastaniu oraz poszukiwaniu własnej tożsamości. Film przedstawia historię 10-letniej dziewczynki o imieniu Laura (Zoé Héran), która zachowuje się jak typowa chłopczyca. Kiedy dowiaduje się o zmianie miejsca zamieszkania, w jej głowie rodzi się nietypowy pomysł. Postanawia udawać przed nowymi znajomymi chłopca. Nie jest to dla niej trudne, gdyż w głębi duszy czuje, że nie jest prawdziwą dziewczynką. Otoczenie jej wierzy, a szczególnie koleżanka Liza, która zakochuje się w Laurze, nie domyślając się prawdy.

5 czerwca

  • godz. 19.00 Księżna Montpensier | La Princesse de Montpensier, reż. Bertrand Tavernier, Francja 2010, 139’. Jest 1562 rok, we Francji trwają okrutne wojny religijne pomiędzy katolikami i protestantami. Piękna arystokratka Maria z wzajemnością kocha Henriego de Guise. Jednak ojciec zmusza ją do poślubienia innego mężczyzny. Pewnego dnia dawni kochankowie spotykają się, a uczucia między nimi rozkwitają na nowo.

6 czerwca

  • godz. 19.00 Camille powtarza rok | Camille redouble, reż. Noémie Lvovsky, Francja 2012, 115’. Camille (Noémie Lvovsky) ma 16 lat, kiedy zakochuje się w Ericu i rodzi córkę. 25 lat później mężczyzna odchodzi od Camille do młodszej kobiety. W wieczór sylwestrowy Camille niespodziewanie wraca do przeszłości. Znów ma 16 lat. Spotyka swoich rodziców, przyjaciółki, kolegów z klasy i… Erica. Czy będzie go unikać i próbować zmienić życie ich obojga? A może znów się w nim zakocha, mimo że zna zakończenie ich historii?

5. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
Od 2 do 6 czerwca 2014 roku
Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków

Dodaj komentarz