• 2014-05-30

18. Piknik Naukowy | Zdobądź warsztat podstaw realizacji filmowej

31 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się 18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Czas filmu to hasło towarzyszące prezentacjom, które odbędą się w kinie piknikowym.

„Czas filmu", 18. Piknik Naukowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czas filmu", 18. Piknik Naukowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztat o charakterze zabawowym będzie okazją do poznania podstaw realizacji filmowej i działań twórczych od kuchni. Goście spotkania będą przygotowywać się pod okiem fachowców oraz realizować scenę z filmu Człowiek z marmuru w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zarejestrowane zdjęcia m.in. techniką slow motion będą nagrywane na miejscu, uzupełnione tłem i muzyką, a każdy uczestnik otrzyma na pamiątkę płytę z odegraną przez siebie sceną.

Uczestnicy dowiedzą się także, na czym polega rekonstrukcja cyfrowa obrazu i dźwięku, dzięki której stare, zniszczone arcydzieła filmowe mogą ponownie, w doskonałej jakości, wrócić na ekrany kin. Uczestnicy Pikniku otrzymają informacje związane z realizacją zdjęć na planie filmowym i technologią rejestracji obrazu filmowego. Specjaliści z WFDiF opowiedzą m.in. o tym, czym jest hala maszyn, telekino i ścinalnia oraz wyjaśnią na czym polega korekcja barwna.

Będą mieli okazję poznać nową metodę bezinwazyjnego odczytu dźwięku z oryginalnych kopii analogowych, a także zetknąć się bezpośrednio z taśmą filmową oraz posłuchać krótkich wykładów o konserwacji i początkach kina dźwiękowego. Dodatkowo będą mogli obejrzeć fragmenty zrekonstruowanego filmu animowanego Jacek i Placek z muzyką Lady Pank. TPS Film Studio pokaże również krótki film demonstracyjny działania robota sterującego ruchem szybkiej kamery do rejestracji zdarzeń w zwolnionym tempie.

18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
31 maja 2014 roku
Polski Instytut Sztuki FIlmowej
Stadion Narodowy
Warszawa

Dodaj komentarz