Wszystko było w tym czasie jak sen – Magazyn Aspen w MWW

Od 23 maja w Muzeum Współczesnym Wrocław można oglądać wystawę pt. Magazyn Aspen 1965 – 1971, której organizatorem jest Whitechapel Gallery w Londynie.

Whitechapel Gallery, Aspen Magazine (źródło: materiały prasowe organizatora)

Whitechapel Gallery, Aspen Magazine (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystko było w tym czasie jak sen, zadeklarował w wywiadzie przeprowadzonym w 2012 roku amerykański artysta Dan Graham, redaktor ósmego numeru Aspen. Jego słowa oddają nowatorski charakter magazynu, jaki współtworzył z czołowymi artystami sceny amerykańskiej i brytyjskiej. Publikacja ta była wydawana w Nowym Jorku, nieregularnie, między 1965 a 1971 rokiem i wysyłana pocztą do subskrybentów. Pomysłodawczynią magazynu, jego wydawcą, oraz pierwszą redaktorką była Phyllis Johnson.

Aspen było z założenia multimedialne i projektowane z myślą o zaangażowaniu wszystkich zmysłów. Miało formę pudełka, które mieściło w sobie tak różnorodne treści jak poezja, interwencje artystów zaprojektowane specjalnie z myślą o przestrzeni magazynu, teksty, które zmieniły krytykę literatury i sztuki, jak Śmierć autora Rolanda Barthes’a, ponadto filmy 8mm oraz nagrania dźwiękowe muzyki eksperymentalnej tego czasu, między innymi Johna Cage’a, La Monte Young, Yoko Ono, Johna Lennona, Philipa Glassa, Petera Walkera.

Wystawa odwołuje się do oryginalnego zamysłu interdyscyplinarności i kolektywnego czytania, udostępniając filmy i nagrania i oferując zwiedzającym dostęp do wszystkich dziesięciu numerów magazynu. Jest to pierwszy projekt MWW realizowanym we współpracy z Whitechapel Gallery w Londynie. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja Pole gry. Magazyny i książki jako miejsca sztuki.

Kuratorki: Sylwia Serafinowicz (MWW), Nayia Yiakoumaki (Whitechapel Gallery).

Wystawa zorganizowana przez Whitechapel Gallery w Londynie we współpracy z Muzeum Współczesnym Wrocław.

Magazyn Aspen 1965 – 1971
Wystawę można oglądać od 23 maja do 1 września 2014 roku
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz