Jan Straus o międzywojennym fotomontażu w MSN

3 czerwca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się spotkanie wokół książki Jana Strausa pt. Cięcie. Fotomontaż na okładkach w międzywojennej Polsce, opublikowanej niedawno nakładem wydawnictwa 40 000 Malarzy. Oprócz autora w spotkaniu udział wezmą Agnieszka Szewczyk (Muzeum ASP Warszawa), Magdalena Frankowska (Studio Fontarte) oraz Rafał Lewandowski (Galeria Asymetria).

Jan Straus, „Cięcie. Fotomontaż na okładkach w międzywojennej Polsce”, okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Straus, „Cięcie. Fotomontaż na okładkach w międzywojennej Polsce”, okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Straus (ur. 1946) jest kolekcjonerem dawnej książki, jej historykiem i bibliofilem. Od 1974 roku jest członkiem Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie [TBP]. Wygłosił szereg prelekcji na tematy związane z książką i ludźmi książki. Brał udział w większości wystaw zorganizowanych przez TBP w przeciągu ostatnich trzydziestu lat.

Najpoważniejszą wystawą w jego dorobku jest monograficzna wystawa Sztuka polskiej książki literackiej 1918–1939 (Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, 1986). Cykl jego esejów poświęconych mało znanym faktom z pogranicza edytorstwa i literatury ukazuje się w roczniku TBP Akapit. Był współorganizatorem i współautorem katalogów kilku aukcji bibliofilskich o zasięgu ogólnopolskim. Książki z jego księgozbioru były eksponowane na wielu wystawach organizowanych przez państwowe instytucje takie jak np. Muzeum Literatury, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki czy Biblioteka Narodowa. Autor książki Przygoda z erratą (2012).

Udział biorą: Jan Straus, Agnieszka Szewczyk, Magdalena Frankowska, Rafał Lewandowski

Jan Straus, Cięcie. Fotomontaż na okładkach w międzywojennej Polsce
Spotkanie odbędzie się 3 czerwca 2014 roku o godzinie 18.30
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Emilii Plater 51
Warszawa

Dodaj komentarz