• 2014-05-30

Koncert pod batutą maestro Kaspszyka

30 i 31 maja Filharmonia Narodowa kończy sezon artystyczny 2013/2014, który był pierwszym sezonem Jacka Kaspszyka na stanowisku dyrektora artystycznego. Podczas finałowych koncertów maestro Kaspszyk poprowadzi dzieła Musorgskiego, Prokofiewa i Szymanowskiego.

Jacek Kaspszyk, fot. Sophie Wright (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Kaspszyk, fot. Sophie Wright (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert otworzy fantazja orkiestrowa Noc świętojańska na Łysej Górze Modesta Musorgskiego. Będzie to wykonanie szczególne, gdyż maestro Kaspszyk przedstawi wersję oryginalną dzieła (pod red. Davida Lloyda-Jonesa).

Oryginalna wersja Musorgskiego jest szokująca, gdyż tutaj harmonia i wszystkie skojarzenia są jak gdyby z XXI wieku. Myślę, że wszyscy melomani chętnie poznają prawdziwą wersję Modesta Musorgskiego – Jacek Kaspszyk.

Następnie przedstawiony zostanie III Koncert fortepianowy C-dur Siergieja Prokofiewa w wykonaniu Yulianny Avdeevej, triumfatorki ostatniego Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie. Ten wirtuozowski koncert jest szczególnie lubiany przez pianistów, gdyż pozwala ukazać pełnię możliwości technicznych i wyrazowych artysty.

Drugą część koncertu wypełni jedno z najsłynniejszych dzieł Karola Szymanowskiego, inspirowany podhalańskim folklorem balet Harnasie. Szymanowski należy do ulubionych kompozytorów maestro Kaspszyka, który stawia polskiego twórcę na równi z najwybitniejszymi współczesnymi mu kompozytorami świata, takimi jak Debussy czy Ravel, ceniąc jego niezwykłą wrażliwość i fenomenalną precyzję każdego detalu dzieł.

Partię tenorową wykona Tomasz Warmijak, solista Chóru Filharmonii Narodowej, coraz częściej występujący w wiodących partiach repertuaru oratoryjnego nie tylko na macierzystej estradzie.

Koncert – Zakończenie sezonu artystycznego 2013/2014
30 i 31 maja 2014 roku
Filharmonia Narodowa
Warszawa

Dodaj komentarz