Antonia Alampi na Arenie w Toruniu

5 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie Arena odbędzie się spotkanie z Antonią Alampi – kuratorką centrum sztuki współczesnej w Kairze, która opowie o projektach artystycznych realizowanych w jednym z najbardziej niestabilnych politycznie rejonów świata.

Jasmina Metwaly, „Remarks on Medan” (Tahrir version) (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jasmina Metwaly, „Remarks on Medan” (Tahrir version) (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antonia Alampi jest kuratorką pracującą w niedawno powstałym egipskim centrum sztuki współczesnej w Kairze zwanym Beirut. W ramach wystawy Arena przygotowała program filmowy Stój i patrz: prawdziwy świat, który obiecywali, nie jest tam, na który składają się prace takich artystów jak: Oliver Laric (Austria/Niemcy), Maha Maamoun (USA/Egipt), Jumana Manna (Palestyna/USA) & Sille Storihle (Norwegia), Jasmina Metwaly (Polska/Egipt), Ciprian Mureşan & Gianina Cărbunariu (Rumunia). Program ten obejmuje twórczość artystów, którzy na różne sposoby, a także przyglądając się wielu sytuacjom czy kontekstom, odnoszą się lub rzucają wyzwanie całej machinie reprezentacji – jej użyciu i roli w obszarze społecznym i politycznym.

Antonia Alampi opowie o pracy kuratora w warunkach niestabilnej sytuacji społecznej dzisiejszego Egiptu i dużym znaczeniu kulturalnych i artystycznych inicjatyw w czasach politycznego chaosu, który wstrząsnął w ostatnich latach arabskim światem. W ramach wykładu zaprezentowana zostanie działalność Beirutu – unikalnej przestrzeni wystawienniczej, która stanowi w Kairze rodzaj platformy dla międzynarodowej społeczności artystów, działaczy, poetów, pisarzy, aktywistów, architektów, myślicieli i studentów, którzy podzielają społeczne przekonania w zakresie wytyczania nowych szlaków i przyjmowania pozycji krytycznej w komentowaniu nowej sytuacji.

Kuratorka zaprezentuje także prace artystów składające się na program filmowy Stój i patrz: prawdziwy świat, który obiecywali, nie jest tam i opowie o wyzwaniu rzuconym przez nich machinie reprezentacji w obszarze społecznym i politycznym. Prezentowane filmy rozpatrują efekty wydarzeń politycznych – co po danym zdarzeniu zostaje, w co się ono zamienia lub czemu służy, gdy jest na nowo interpretowane i prezentowane w ramach różnych narracji i w nieskończonych wariantach.

Autorka pracy: Anna Moreno (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Anna Moreno (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antonia Alampi (ur. 1983, Włochy) jest historyczką sztuki, kuratorką i pisarką, pochodzącą z południa Włoch, a obecnie mieszkającą w Kairze, gdzie jest kuratorką centrum Beirut, a także wykładowczynią historii sztuki w Azza Fahmy Design Studio. Jest współzałożycielką i współdyrektorką inicjatywy kulturalnej Opera Rebis, pracowała też dla wielu innych instytucji, w tym w ramach Manifesta7. Jej teksty pojawiają się w wielu czasopismach, magazynach i publikacjach, takich jak Art-Agenda, Frieze, Flash Art International, Artribune, Arte e Critica i Afrikaada. Jej ostatnie projekty kuratorskie to: Pisanie inną ręką to kreacja wyobraźni, Beirut (Kair, 2013); Upadasz tylko dwa razy, CCA Derry-Londonderry (2013); Czerwona rzecz?, Palais de Tokyo, w ramach Nouvelles Vagues (Paryż, 2013); Posse Comitatus, Fondation D’Entreprise Ricard (Paris, 2013); Widma…, 98weeks (Beirut, 2013).

Antonia Alampi współtworzyła program filmowy Areny razem z międzynarodowym zespołem kuratorów zaproszonych przez Dobrilę Denegri, kuratorkę projektu. Na blogu Areny można już oglądać kolejny film z programu Kateriny Gregos – bardzo teatralne video Anny Moreno Wybrać właściwą lokalizację.

Arena: Spotkanie z Antonią Alampi, kuratorką Centrum Sztuki Współczesnej w Kairze
Spotkanie odbędzie się 5 czerwca 2014 roku o godzinie 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, I piętro
Toruń

Dodaj komentarz