Agnieszka Drotkiewicz o Nieszporach

Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz Wydawnictwo Literackie 2 czerwca zapraszają na spotkanie z Agnieszką Drotkiewicz. Podczas rozmowy autorka opowie o swojej nowej książce pt. Nieszpory. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 i poprowadzi je Anna Marchewka.

Agnieszka Drotkiewicz „Nieszpory” – okładka (źródło: materiały prasowe Wydawnictwa Literackiego)

Agnieszka Drotkiewicz „Nieszpory” – okładka (źródło: materiały prasowe Wydawnictwa Literackiego)

Nieszpory to zwierciadło, w którym możesz się przejrzeć; gabinet luster, w którym współistnieją podobne do siebie, a jednak różne odbicia; wnikliwy i wciągający obraz naszych czasów.

Skonstruowana niczym pieśń chóralna, rozpisana na głosy, czwarta powieść w dorobku Agnieszki Drotkiewicz (nominowanej do Paszportu Polityki za książkę Teraz) nawiązuje tytułem do Nieszporów maryjnych Claudio Monteverdiego, kompozytora, którego muzyka jest w książce bardzo istotna. To wielogłosowa opowieść o samotności i miłości, o współczesnych emocjonalnych nomadach.

Dzieci mają kolorowe abecadła z klocków. Albo pluszowe zabawki w kształcie liter. Sznurki, których można się trzymać, kiedy ma się kłopot ze wstawaniem z łóżka. Kilka dni wcześniej Joanna zatrzymała się na ulicy przed wystawą księgarni amerykańskiej. Wśród książek były notatki Marylin Monroe — na okładce zdjęcie aktorki na kanapie, na tle książek, z notesem w dłoni, z rozchylonymi wargami. Ona też chciała się chwycić pluszowego abecadła! Joanna myślała o gwiazdach estrady, które budziły się z czerwonymi od alkoholu — a może także od łez — oczami, pakowały walizki i leciały na Wschód, próbując odnaleźć abecadło w aśramach. Wcale im się nie dziwi, jeśli one też — tak jak ona — pewnego dnia przestały umieć gryźć. Mieć ten kosztowny, hollywoodzki uśmiech, a nie być w stanie przegryźć skórki jabłka, móc tylko przełykać płyny. Tak to musi wyglądać, myśli Joanna, mimo że nie jest gwiazdą estrady. Wręcz przeciwnie, z wilgotnym ręcznikiem na twarzy jest daleko od każdego luksusowego portu: daleko od Sopotu, daleko od Portofino, daleko od Cannes.

Agnieszka Drotkiewicz, Nieszpory

Agnieszka Drotkiewicz Nieszpory – spotkanie wokół książki
2 czerwca 2014 roku, godz. 17.00
Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Dodaj komentarz