Wystawa: Wrocławska drewniana architektura szkieletowa

29 maja w Muzeum Miejskim Wrocławia odbędzie się otwarcie wystawy Wrocławska drewniana architektura szkieletowa.

Dwór na Oporowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dwór na Oporowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie pokazanych zostanie – na dawnych rycinach i planach oraz we współczesnych fotografiach, ponad 200 obiektów reprezentujących typ architektury o drewnianej konstrukcji szkieletowej, znanych z ikonografii lub zachowanych w dzisiejszych granicach administracyjnych Wrocławia.

Drewniana konstrukcja szkieletowa, znana od zarania dziejów, w formie dojrzałej, jako konstrukcja ryglowa, wywodziła się z północnych rubieży Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu objęła swym zasięgiem całą niemal Europę Zachodnią. Na Dolny Śląsk dotarła już w wieku XIII, wraz z falami osadników z krajów niemieckich, przenosząc wzory grupy środkowo-niemiecko- frankońskiej.

Najstarsze jej relikty, pochodzące z tamtych czasów, odnalezione zostały przez archeologów na Starym Mieście we Wrocławiu. W konstrukcji ryglowej wznoszono architekturę mieszkalną, sakralną, użyteczności publicznej oraz przemysłową i gospodarczą, a nawet obronną przez kolejne stulecia, aż do lat 30. XX wieku. Mimo to dzieje architektury szkieletowej we Wrocławiu to fascynujący, a stosunkowo słabo dotychczas rozpoznany obszar badań.

Na wystawie i w towarzyszącym jej katalogu zaprezentowane zostaną budynki o funkcji mieszkalnej, gospodarczej, sakralnej, użyteczności publicznej oraz przemysłowej. Niektóre z nich jak willa dyrektora ogrodu zoologicznego czy kościół św. Anny na Praczach Odrzańskich są doskonale znane. Inne, szczególnie te mniejsze, jak choćby dawne podwrocławskie leśniczówki, czy ukryte miedzy kamienicami oficyny nadal czekają na odkrycie.

Pomysłodawca i kuratorem wystawy jest dr Hann Górska. Wystawę będzie można oglądać do 7 lipca 2014 roku.

Otwarcie wystawy Wrocławska drewniana architektura szkieletowa
29 maja 2014 roku, godz. 17.00
Muzeum Miejskie Wrocławia
Wrocław

1 komentarz do artykułu “Wystawa: Wrocławska drewniana architektura szkieletowa”

  1. Azja

    Dlaczego tak krótko tak ciekawa wystawa? Czyżby na lipiec zatłumiony przez turystów było coś jeszcze ciekawszego? Szkoda wielka, nie uda mi się w czerwcu obejrzeć tej wystawy.

Dodaj komentarz