Piotr Makowski Po drugiej stronie lustra w Gdańsku

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wystawę prac Piotra Makowskiego pt. Po drugiej stronie lustra, którą będzie można oglądać od 23 maja w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Autor pracy: Piotr Makowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Piotr Makowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Piotra Makowskiego w Nadbałtyckim Centrum Kultury jest pierwszym indywidualnym pokazem jego najnowszych prac. Prezentowane obrazy są kontynuacją rozważań artysty nad malarstwem abstrakcyjnym, zgłębianym przez niego od kilku lat i dają okazję do prześledzenia ewolucji twórczej tego trójmiejskiego malarza.

Makowski świadomie i konsekwentnie pozostaje do pewnego stopnia niemodny, eksplorując zagadnienie, które w malarstwie zrodziło się przeszło sto lat temu. Swoją twórczością składa hołd z jednej strony klasycznym autorytetom malarstwa nieprzedstawiającego, takim jak Władysław Strzemiński, czy Maria Jarema, jednak z drugiej strony nie boi się nowatorskich, radykalnych rozwiązań.

Jego obrazy to zarówno pedantycznie wyliczona i poukładana abstrakcja geometryczna, jak i organiczne kształty swobodnie wędrujące po płótnie. Rozpraszające się, obłe elementy przywodzą na myśl Wyrazy Jaremy lub Powidoki Strzemińskiego, gdzie indziej zaś w kontrastowym zestawieniu czerwieni i błękitu odzywają się echa Kandinsky’ego.

Z ojcem abstrakcjonizmu łączy Makowskiego także wrażliwość na geometrię, pozwalającą na budowanie estetycznie wycyzelowanej, doskonałej kompozycji, otwierającej się na mnogość nieoczywistych znaczeń.

Mimo ciążenia w kierunku tradycji Makowski nie stroni od eksperymentów, zarówno na poziomie techniki malarskiej, jak i kolorystyki. Wykorzystując efekt metaliczny, powstały na skutek zastosowania farby w sprayu o kolorze chromu, artysta kreuje nowe jakości malarstwa abstrakcyjnego. Wyzyskuje walory owej barwy-materii, takie jak odbicie światła i kolorów oraz potęgowanie wrażenia głębi i trójwymiarowości kompozycji, dzięki czemu jego prace żyją otaczającą je przestrzenią.

Otoczenie, a wraz z nim widz, zdają się przenikać do wnętrza obrazu, stając się jego częścią. Obraz zaś zawłaszcza i na chwilę zamraża w sobie świat zewnętrzny wraz z patrzącym na niego widzem. Przywodzi to na myśl skojarzenie z baśniowym lustrem, które zamiast odbijać wizerunek, kusi by przez nie przejść i sprawdzić, co jest po drugiej stronie.

Piotr Makowski, Po drugiej stronie lustra
Wernisaż: 23 maja 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2014 roku
Nadbałtyckie Centrum Kultury, Ratusz Staromiejski
Gdańsk

Dodaj komentarz