• 2014-05-29

Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich w Zakopanem

Od 29 maja w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w Zakopanem będzie można oglądać wystawę pt. Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich.

Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich, Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich, Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotograficzna opowieść o przedwojennej arystokracji i ziemiaństwie. Fascynująca historia życia Adama i Jadwigi Czartoryskich widziana oczami ich wnuczki Barbary Caillot-Dubus.

Na wystawie jest prezentowanych blisko 50 fotografii pochodzących z prywatnego archiwum Adama i Jadwigi Czartoryskich: portrety i fotografie rodzinne, pejzaże i fotoreportaże o dużych walorach artystycznych, zdjęcia dokumentujące życie codzienne przedwojennej polskiej arystokracji i ziemiaństwa.

Adam i Jadwiga Czartoryscy należeli do ostatniego pokolenia urodzonego i wychowanego w realiach ziemiańskiego świata, z całą jego obyczajowością i specyfiką, choć nie uczestniczyli w życiu politycznym czy publicznym pozostawili niezwykle interesującą kolekcję zdjęć i dokumentów.

Wraz ze śmiercią Jadwigi Czartoryskiej, autorki większości fotografii, do rąk ich wnuczki, Barbary Caillot-Dubus trafiły stare albumy, negatywy, dzienniki i wspomnienia:

Wszystkie fotografie i dokumenty z jednej szafy stały się elementem historycznej układanki. W ciągu trzech lat, z pomocą historyka Marcina Brzezińskiego, stworzyłam subiektywną opowieść fotograficzną o moich Dziadkach. Wybierałam te zdjęcia i teksty, które do mnie przemawiały, gdy widziałam w nich siłę, dużo emocji, przesłanie

– mówi Barbara Caillot-Dubus.

Wystawa stanowi część projektu Adam i Jadwiga Czartoryscy realizowanego przez ich wnuczkę Barbarę Caillot-Dubus i historyka Marcina Brzezińskiego. Wystawa jest kolejnym krokiem mającym na celu przybliżenie szerszej publiczności historii życia dwójki ludzi, wywodzących się z dwóch rodów najjaśniejszej Rzeczypospolitej, którzy pozostawili po sobie jedyne w swoim rodzaju świadectwo Photo Classeur.

Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich
Wystawę można oglądać od 29 maja do 20 sierpnia 2014 roku
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza
Willa, Koliba Kościeliska 25
Zakopane

Dodaj komentarz