Od grzecznej pensjonarki do dzikuski i chłopczycy

31 maja o godzinie 17.00 w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się wykład popularnonaukowy Od grzecznej pensjonarki do dzikuski i chłopczycy. O powieściach dla dziewcząt w dwudziestoleciu międzywojennym.

„Od grzecznej pensjonarki do dzikuski i chłopczycy. O powieściach dla dziewcząt w dwudziestoleciu międzywojennym” (źródło: materiały prasowe)

„Od grzecznej pensjonarki do dzikuski i chłopczycy. O powieściach dla dziewcząt w dwudziestoleciu międzywojennym” (źródło: materiały prasowe)

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza w sobotę 31 maja o godzinie 17.00 na wykład popularnonaukowy pt. Od grzecznej pensjonarki do dzikuski i chłopczycy. O powieściach dla dziewcząt w dwudziestoleciu międzywojennym, który wygłosi dr Elżbieta Kruszyńska z Instytutu Literatury Polskiej UMK w Toruniu.

Czy powieści dla dziewcząt należały do kanonu szkolnych lektur? Czy lubili je czytać również chłopcy? Dlaczego jedne z powieści były zakazane, a inne dozwolone? Kim były słoneczne dziewczęta i małe święte? Czym różniły się grzeczne pensjonarki od chłopczyc i dzikusek?

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jakie były początki i rozwój powieści dla dziewcząt w międzywojennej Polsce, jaki wpływ miały na to dynamicznie rozwijające się wówczas pedagogika i psychologia. Zostanie również przybliżona postać pierwszej twórczyni tego typu utworów, Klementyny z Tańskich Hoffmanowej. Wykład wzbogacą materiały wizualne. Spotkanie odbędzie się w ramach muzealnego cyklu Kultura okolic – okolice kultury.

Wstęp wolny.

Od grzecznej pensjonarki do dzikuski i chłopczycy. O powieściach dla dziewcząt w dwudziestoleciu międzywojennym
31 maja 2014, godz. 17.00
Muzeum Etnograficzne
ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Toruń

Dodaj komentarz