Norman Leto z Photonem w Zamku Ujazdowskim

Od 13 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie będzie można oglądać wystawę fragmentów najnowszego projektu – eksperymentalnego filmu Normana Leto pt. Photon.

Norman Leto, kadr z powstającego filmu pod tytułem „Photon”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Norman Leto, kadr z powstającego filmu pod tytułem „Photon”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Norman Leto cieszy się zasłużoną opinią jednego z najbardziej innowacyjnych polskich artystów młodego pokolenia. Wypracował oryginalną praktykę twórczą, rozgrywającą się na pograniczu sztuk wizualnych, kina, filozofii nauki i fabularnej fikcji. Centrum Sztuki Współczesnej przedstawia najobszerniejszą do tej pory wystawę jego twórczości.

Norman Leto najbardziej znany jest z prac realizowanych w wirtualnym środowisku cyfrowej symulacji. Wirtualna przestrzeń służy artyście jako narzędzie ilustrowania i wizualizowania pojęć oraz konceptów, jako terytorium do inscenizowania fabularnych narracji, wreszcie jako obszar do tworzenia modeli dzieł sztuki – teoretycznie istniejących rzeźb, obiektów i całych wystaw. W 2010 roku Leto opublikował powieść Sailor; jednocześnie zaprezentował oparty na motywach tej książki pełnometrażowy film fabularny pod tym samym tytułem. Sailor, zrealizowany w 90 proc. w środowisku wirtualnym, wymyka się prostym klasyfikacjom: artysta łączy w nim konwencje kina fabularnego z formułą naukowego wykładu i formalnego eksperymentu.

Wystawa Photon będzie najobszerniejszą do tej pory prezentacją twórczości Normana Leto. Oś pokazu stanowi najnowszy projekt artysty, czyli tytułowy Photon. To pełnometrażowy film fabularny z udziałem Andrzeja Chyry, realizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w którym Leto kontynuuje i rozwija wątki, pojawiające się w opisywanym wcześniej Sailorze. Photon to film rozgrywający się na pograniczu kinematograficznej inscenizacji i cyfrowej symulacji. Fabuła splata się z naukowymi dociekaniami, sztuka przenika się z fizyką kwantową i astronomią, a genetyka z socjologicznymi rozważaniami niepokojąco naruszającymi granice politycznej poprawności.

Na wystawie tytułowy Photon zostanie przetłumaczony na język galeryjnej ekspozycji. Wybrane sekwencje z filmu posłużą do stworzenia wideoinstalacji, uzupełnionych przez nawiązujące do fabuły fotografie i obiekty. Pracom stworzonym na motywach Photonu towarzyszyć będą wybrane wcześniejsze realizacje artysty, osadzające nowy projekt w szerszym kontekście twórczości artysty.

Norman Leto (ur. 1980) – artysta wizualny, filmowiec i pisarz. Tworzy obrazy, obiekty i instalacje zarówno w przestrzeni fizycznej jak i w rzeczywistości wirtualnej. Pracuje na pograniczu fabularnej fikcji, filozofii i nauk ścisłych. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Kurator: Stach Szabłowski

Norman Leto, Photon
projekcje wideo, fotografie, malarstwo, obiekty
Wernisaż: 12 czerwca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 28 września 2014 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz