Publikacje MCK po raz kolejny Najpiękniejszymi Książkami Roku

Publikacje MCK zostały docenione w 54. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsze Książki Roku 2013.

Nagroda GrandFront 2013 dla Herito, nr. 13/2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda GrandFront 2013 dla Herito, nr. 13/2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W kategorii Książki naukowe i popularnonaukowe nagrodzona została książka Josepha Rykwerta Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast, a nagrodę w kategorii Albumy przyznano publikacji Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf). Z kolei w dwunastej edycji konkursu Izby Wydawców Prasy na najlepszą Prasową Okładkę Roku GrandFront Wydawnictwu MCK udało się zdobyć aż trzy nagrody w kategorii magazynów offowych: ArtFront za okładkę Herito nr 13. – Konflikty pamięci oraz drugie i trzecie miejsce kolejno dla numerów 10. – Nieuchwytny środek (Europy) i 11. – Chorwacja w Europie.

W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek wzięło udział blisko 100 firm wydawniczych, a ocenie poddano 163 tytuły w ośmiu kategoriach. Nagrody zostały wręczone 23 maja 2014 roku podczas Warszawskich Targów Książki.

Autorem projektu graficznego książki Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast Josepha Rykwerta jest Kuba Sowiński. Nagrodzona pozycja to jedna z najważniejszych książek poświęconych tematyce miast, jaka ukazała się w języku polskim. Autor przedstawia w niej błyskotliwą diagnozę współczesnego kształtu architektonicznego miast, w których zapomina się o potrzebach mieszkańców. Słynący z ogromnej erudycji i wyrazistych opinii krytyk architektury zaprasza czytelników w podróż przez dzieje największych metropolii. Joseph Rykwert jest jednym z najwybitniejszych krytyków architektury, we wrześniu uhonorowanym Złotym Medalem Królewskim, czyli najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Royal Institute of British Architects.

Autorem szaty graficznej albumu Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf) jest Wojtek Kwiecień-Janikowski. Jest to pierwszy w Polsce album, który prezentuje dorobek artystyczny Tary (von Neudorf), jednego z najciekawszych i najbardziej cenzurowanych współczesnych twórców rumuńskich. Sztuka Tary porusza tematy tożsamości, współistnienia kultur i niezabliźnionych ran. Jako bazy swoich prac Tara używa starych szkolnych map i plansz z czasów komunistycznych rządów Nicolae Ceaușescu i za pomocą farby oraz flamastra zamienia je w często szokujące, sarkastyczne dzieła. W albumie można zobaczyć ponad osiemdziesiąt prac – obrazów, rzeźb, a nawet ubrań projektu Tary oraz wiele klimatycznych, czarno-białych zdjęć Transylwanii, z której artysta pochodzi i gdzie tworzy.

W konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku MCK nie jest debiutantem. Sąd Konkursowy 52. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2011 przyznał MCK nagrody za książki: Pomarańczowa alternatywa – happeningiem w komunizm oraz My i Oni. Zawiła historia odmienności. Natomiast w roku 2009 wyróżnienie otrzymał album Wina i kara. Sprawiedliwość w grafice europejskiej XVI–XIX wieku.

Z kolei konkurs GrandFront to najbardziej prestiżowe polskie wyróżnienie dla twórców grafiki prasowej. W tym roku rywalizowało ze sobą 219 redakcji gazet i czasopism, które zgłosiły łącznie 447 okładek w 8 kategoriach.

Wielokrotnie nagradzany w konkursie kwartalnik Herito jest platformą do dyskusji nad ważnymi zagadnieniami z zakresu współczesnej kultury, dziedzictwa i sztuki. Czasopismo koncentruje się wokół zagadnień miejsca i związanej z nim refleksji, przestrzeni i jej znaczeń, awangardy pamięci, geografii wyobraźni czy pamięci nowoczesności. Punktem wyjścia do rozważań jest region Europy Środkowej. Czasopismo wydawane jest w polsko-angielskiej wersji językowej. Autorem projektu szaty graficznej Herito od samego początku jest Kuba Sowiński.

W roku ubiegłym nagrodą GrandFront zostały nagrodzone aż dwie okładki Herito: numeru 7. – Opowieści z krajów, których już nie ma i 8. – Narody – historia i pamięć, natomiast dwa lata temu 3. numer kwartalnika HeritoMiasto i muzeum otrzymał drugie miejsce w swojej kategorii, a numer 4. – Sztuka zmienia miejsce – wyróżnienie.

54. Konkurs Najpiękniejsze Książki Roku
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 26 maja 2014 roku w Muzeum sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz