• 2014-05-29

Miasto movie latem – cykl pokazów filmowych

Od czerwca do sierpnia organizatorzy modyfikują nieco formułę Miasto Movie na rzecz serii specjalnych, wakacyjnych pokazów plenerowych, odbywających się co środę w Lublinie.

„Dziewczyna na moście” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dziewczyna na moście” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez trzy letnie miesiące, nie ruszając się z Lublina, można będzie odbyć wyjątkową podróż zarówno po ciekawych miastach, jak również po gatunkach filmowych. Filmy jak zwykle prezentowane będą w środy i zgodnie z ideą kina letniego zaprezentowane zostaną bardzo różnorodne propozycje. Podczas podróży filmowej widzowie odwiedzą wielkie metropolie ale też małe miasteczka gdzieś na krańcach świata. Na ekranie pojawią się miasta współczesne, obok nich miasta przyszłości, jak również te dawne, gdzie ciągle czuć oddech wielkiej historii.

Program na czerwiec:

  • 4 czerwca, godzina 21.30 – Dziewczyna na moście, reż. Patrice Leconte, czas 90’, 1999 r.
  • 11 czerwca, godzina 21.30 – Sexy beast, reż. Jonathan Glazer, czas 88’, 2000 r.
  • 18 czerwca, godzina 21.30 – Cień wampira, reż. E. Elias Merhige, czas 92’, 2000 r.
  • 25 czerwca, godzina 21.30 – Grizzly Man, reż. Werner Herzog, czas 103’, 2005 r.

Miasto movie dzieciom – godz. 21:00, przed seansami dla widzów dorosłych odbywać się będą specjalne pokazy dla najmłodszych.

Dziewczyna na moście – gwiazdy francuskiego kina Daniel Auteuill i Vanessa Paradis w jednym z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych filmów ubiegłej dekady. Tytułowa dziewczyna na moście to urocza, ale kompletnie zagubiona życiowo Adele. Poznajemy ja w chwili gdy chce zakończyć swoją egzystencję, decydując się na samobójczy skok. Niespodziewanie na ratunek przychodzi jej Gabor, artysta cyrkowy, mistrz w rzucaniu nożami. Gabor to typ samotnika, który również ma swoje problemy, być może nawet większe niż Adele. Od tej pory ta wyjątkowa para razem rusza we wspólną podróż na spotkanie z przeznaczeniem. Patrice Leconte, którego film Mąż fryzjerki można było zobaczyć jakiś czas temu w ramach Miasto movie, po raz kolejny zabiera nas do swojego pięknego, niezwykle subtelnego i ulotnego świata. Dziewczyna na moście to zjawiskowe połączenie baśni, melodramatu i filmu psychologicznego, wzorowane na konwencji realizmu magicznego. Wnikliwy widz odnajdzie nawiązania do klasyki kina, choćby do słynnej La Strady Felliniego, zaś czarnobiałe zdjęcia dodają samemu filmowi unikalnego czaru.

Sexy beast – angielska komedia kryminalna nawiązująca do najlepszych wzorców swojego gatunku. Były gangster Gal (w tej roli Ray Winstone), po wyjściu z więzienia postanawia odciąć się od przeszłości i zerwać z dotychczasowym zajęciem. W tym celu zaszywa się w małej hiszpańskiej miejscowości, gdzie zamierza cieszyć się emeryturą. Jednak, jak to zwykle bywa w świecie zawodowych przestępców, jego byli pracodawcy nie koniecznie akceptują nowy pomysł Gala. Stąd też w jego hiszpańskim domu zjawia się Malky (świetny jak zawsze Ben Kingsley), były partner bohatera, z propozycją nie do odrzucenia. Każdy, kto lubi kino spod znaku Guya Ritchie czy Danny’ego Boyla, powinien zarezerwować sobie czas na pokaz, gdyż Sexy beast to pozycja obowiązkowa w tym nurcie.

Cień wampira – z jednej strony mamy tu do czynienia z klasycznym horrorem, z drugiej zaś z wielkim hołdem złożonym sztuce filmowej i jej wybitnym twórcom. W 1922 Friedrich Wilhelm Murnau pokazał światu jeden z absolutnie najważniejszych filmów w dziejach X muzy. Chodzi oczywiście o Nosferatu. Symfonia grozy. To epokowe dzieło niemieckiego ekspresjonizmu swoją kultową pozycję zawdzięcza m.in. Maxowi Schreckowi – odtwórcy tytułowej roli. Aktor był postacią niezwykle zagadkową i enigmatyczną, dość powiedzieć, że sam był posądzany o wampiryzm. Co zaś się tyczy autotematycznych filmów o istocie kina, powstało ich całkiem sporo, w tym takie perły jak: Cinema Paradiso, Hugo i jego wynalazek czy 100 i jedna noc. Cień wampira również jest jednym z ciekawszych przykładów tego gatunku. Imponująca jest też obsada, gdzie w rolę wybitnego reżysera i tajemniczego aktora wcielają się odpowiednio – John Malkovich i Willem Dafoe, czyli dwaj giganci współczesnego kina.

Grizzly Man – Werner Herzog to dziś bez wątpienia jeden z najważniejszych, żyjących twórców kina. Artysta totalny – reżyser, dokumentalista, aktor, producent, scenarzysta, montażysta i operator w jednym. Przede wszystkim zaś wizjoner, który jak nikt inny potrafi uchwycić w kadrze rzeczy prawdziwie wyjątkowe. Wyjątkowa jest też sama historia, którą wziął na warsztat w filmie Grizzly Man. Film oparty jest na wydarzeniach autentycznych. Opowiada on niezwykłą, ale też tragiczną historię Timothy Treadwella, człowieka, który uciekając od cywilizacji, zaszył się w Parku Kodiak na Alasce i poświęcił obserwowaniu tamtejszych niedźwiedzi Grizzly. Czy Treadwell był niebezpiecznym szaleńcem, egocentrykiem, a może pasjonatem i miłośnikiem natury, przyjacielem niedźwiedzi? Na te i inne pytania stara się naprowadzić widza Herzog, ocenę jednak, jak zawsze pozostawia nam samym. Grizzly Man to jednak, z całą pewnością jeden z najlepszych i najbardziej intrygujących filmów dokumentalnych ostatnich lat.

Miasto movie latem – cykl pokazów filmowych
Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Seanse odbywają się w każdą środę, o godzinie 21.30
O godzinie 21.00 odbywają się seanse dla najmłodszych
Projekcję odbywają się na placu przed Teatrem Andersena
ul. Dominikańska 1
Lublin

Dodaj komentarz