• 2014-05-29

Gwiazdy awangardy i improwizacji na tegorocznym Avant Art

Supersilent & John Paul Jones, Ryoji Ikea oraz zeitkratzer wystąpią podczas tegorocznego 7. Avant Art Festivalu w ramach World Music Days. Festiwal będzie odbywać się w dniach 7-18 października.

Supersilent & John Paul Jones (źródło: mat. prasowe)

Supersilent & John Paul Jones (źródło: mat. prasowe)

We Wrocławiu zagra legendarny multiinstrumentalista, współzałożyciel i basista Led Zeppelin John Paul Jones wraz z Supersilent – norweskimi geniuszami improwizacji. Wystąpią także Ryoji Ikeda – jeden z najważniejszych współczesnych kompozytorów muzyki elektronicznej oraz zeitkratzer z koncertem poświęconym pamięci Lou Reeda. Wszystkie trzy wydarzenia odbędą się w ramach ISCM WORLD MUSIC DAYS.

Avant Art to jeden z najważniejszych festiwali europejskich, prezentujących muzykę i sztukę z pogranicza awangardy i eksperymentu.

Supersilent jest jedną z najoryginalniejszych improwizacyjnych grup naszych czasów. Towarzyszyć jej będzie John Paul Jones – legendarny multiinstrumentalista, który zapisał się w historii muzyki przede wszystkim jako współzałożyciel i basista Led Zeppelin. Kolaboracja tych dwóch muzycznych żywiołów – Supersilent i Johna Paula Jonesa – wznosi sztukę improwizacji na zupełnie nowy poziom. Podczas koncertu we Wrocławiu obok Johna Paula Jonesa wystąpi Supersilent w składzie Arve Henriksen (trąbka, elektronika & instrumenty perkusyjne), Ståle Storløkken (instrumenty klawiszowe) i Helge Sten (elektronika), a na gitarze towarzyszyć im będzie Stian Westerhus.

Ryoji Ikeda to jeden z najważniejszych współczesnych kompozytorów muzyki elektronicznej, który w swojej twórczości w wyjątkowy sposób łączy inżynieryjną pracę nad dźwiękiem ze sztukami wizualnymi. W ramach wrocławskiego występu Ryoji Ikeda zaprezentuje nową odsłonę trwającego już prawie dziesięć lat projektu – datamatics [ver.2.0], podczas którego japoński artysta wykorzysta czyste, cyfrowe dane jako źródła do kreowania dźwięku i obrazu.

zeitkratzer jest kolektywem solistów powołanym do wykonywania najnowszej muzyki awangardowej i eksperymentalnej, założonym w 1999 roku i kierowanym przez Reinholda Friedla. Całkowita niezależność grupy, której założeniem jest samofinansowanie, pozwala na absolutną otwartość i bezkompromisowość w doborze repertuaru i współpracowników, wśród których znaleźli się między innymi Karlheinz Stockhausen, Lou Reed, Keiji Haino, La Monte Young czy Merzbow. Specjalnie na festiwal Avant Art w ramach World Music Days, zeitkratzer przygotuje koncert poświęcony pamięci Lou Reeda. Jego utwór Metal Machine Music na sprzężenia gitarowe został zaadaptowany przez zespół na skład instrumentalny. Wspólna płyta z Reedem uznawana jest za kamień milowy muzyki współczesnej. We Wrocławiu zeitkratzer nie tylko zagra dwa obszerne fragmenty wersji utworu, ale zaprosi też na scenę legendę muzyki noise – Keiji Haino. W trakcie drugiej części wieczoru, wykona przygotowane na festiwal aranżacje utworów z programu SONGS – z nową wokalistką.

7. Avant Art Festival
od 7 do 18 października 2014 roku
Wrocław

Dodaj komentarz