• 2014-05-29

Body Art – premiera w Teatrze STU

Sztuka Igora Bauersimy Body Art, któremu rozgłos przyniósł przetłumaczony na ponad 20 języków i grany również w Polsce na scenach wielu teatrów dramat norway.today, zostanie przedstawiona premierowo 1 czerwca na deskach Teatru STU w Krakowie.

Tomasz Schimscheiner, „Body Art" (źródło: mat. prasowe)

Tomasz Schimscheiner, „Body Art" (źródło: mat. prasowe)

Dramat Body Art (Tattoo) opowiada o parze – Lei i Fredzie. Oboje wciąż szukają pomysłu na siebie. Lea jest początkującą aktorką z ambicjami. Fred próbuje pisać powieść, ale na razie zajmuje się leżeniem w łóżku i ironicznym komentowaniem rzeczywistości.

W ich projekt – życie wkracza jednak dawny przyjaciel, Tiger – artysta u szczytu sławy, ze swoim nowym dziełem, które ma trwale wpisać się w historię światowej sztuki. Wraz z nim przyjdą kłopoty, a Fred i Lea zostaną wystawieni na ciężką próbę…

Igor Bauersima (ur. 1964) – architekt, muzyk, autor teatralny i filmowy, reżyser. Urodził się w Pradze, ale dorastał i mieszka w Szwajcarii. W 1993 roku razem z trójką aktorów (Pascal Ulli, Alexander Seibt, Ingrid Sattes) założył grupę teatralną OFF OFF Bühne, dla której powstała większość jego tekstów i prac reżyserskich, także publikowana w niniejszej antologii w przekładzie Wojciecha Koczwary sztuka Forever Godard (1998). To był jego pierwszy ponadregionalny sukces, za tę sztukę otrzymał także nagrodę dla niezależnych twórców teatralnych Impulse. Europejski rozgłos przyniósł Bauersimie przetłumaczony na ponad 20 języków i grany również w Polsce na scenach wielu teatrów dramat norway.today (2000), opublikowany w Dialogu (2002, nr 10) w przekładzie Moniki Muskały. W antologii Wielość teatrów II ukazał się inny jego tekst, Factory (2001), łączący motywy telewizyjnego reality show z biografią Andy Warhola i Hamletem Szekspira. W tej chwili Bauersima reżyseruje również na liczących się scenach teatrów instytucjonalnych, także teksty klasyków, jak choćby Śmierć Dantona w teatrze w Hanowerze (2003). Jego najnowszy dramat to Boulevard Sevastopol, napisany jak większość sztuk od 1998 roku we współpracy z Réjane Desvignes i wystawiony we własnej reżyserii w wiedeńskim Akademietheater (2006).

„Body Art" (źródło: mat. prasowe)

„Body Art" (źródło: mat. prasowe)

Igor Bauersima, Rejane Desvignes
przekład: Karolina Bikont
reżyseria : Artur Baron Więcek
scenografia: Aleksander Janicki
kostiumy: Jolanta Łagowska
opracowanie muzyczne: Marianna Janicka

obsada:
Tiger: Tomasz Schimscheiner/ Grzegorz Mielczarek
Fred: Andrzej Deskur/Marcin Zacharzewski
Lea: Urszula Grabowska/Agata Myśliwiec
Naomi: Katarzyna Galica
Alex: Kamil Przystał/ Tomasz Madej

Body Art
Premiera: 1 czerwca 2014 roku
Teatr Scena STU w Krakowie

Dodaj komentarz