• 2014-05-29

Wybrane filmy z 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Warszawie

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich w warszawskim kinie Kultura zostanie zaprezentowanych 10 dokumentów muzycznych biorących udział w konkursie DocFilmMusic, będącego częścią 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

54. Krakowski Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe)

54. Krakowski Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe)

DocFilmMusic, najmłodszy spośród czterech konkursów Krakowskiego Festiwalu Filmowego, odbędzie się po raz drugi i po raz drugi dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich będzie miał swoją warszawską edycję. Od 27 maja do 1 czerwca w kinie Kultura przy Krakowskim Przedmieściu zostanie zaprezentowanych 10 wyselekcjonowanych dokumentów muzycznych ze świata i z Polski. Wśród nich będą premiery światowe i międzynarodowe, a wszystkie filmy pokazane zostaną w naszym kraju po raz pierwszy.

James Booker – maharadża z Luizjany przywoła postać nowoorleańskiego wirtuoza fortepianu, nazywanego czarnym Liberace z powodu koloru skóry, homoseksualnej orientacji i ekstrawaganckiego stylu bycia na scenie. Mój domek na prerii, kanadyjski dokumentalny musical wypełniony nastrojowymi piosenkami z pogranicza indie rocka i folku, opowie o traumatycznym dzieciństwie, utracie wiary i zmaganiach z własną tożsamością, transseksualnej artystki Rae Spoon. Twórcy filmu Studio Muscle Shoals zabiorą widzów do legendarnego studia nagrań w Alabamie, które naznaczyło swym charakterystycznym brzmieniem amerykański rock, soul czy R&B. Film, przez który przewija się parada gwiazd takich jak Aretha Franklin, The Rolling Stones czy Bob Dylan zdobył już sympatię widzów na festiwalach w Sundance, Amsterdamie oraz SXSW.

Drapieżny i kręcony ukrytą kamerą Rap idzie na wojnę pokaże walkę muzycznego podziemia z totalitarnym systemem na Kubie, a wzruszające Pieśni odkupienia odkryją przed nami pokłady wrażliwości skazanych na wieloletnie wyroki Jamajczyków. W kinie Kultura zabrzmi także nieokiełznane flamenco (Pożegnanie z Trianą), mocny polski punk z PRL-u (Za to, że żyjemy, czyli punk z Wrocka), najwyższej jakości bułgarski jazz (W deszczowy dzień) i brazylijskie rytmy w portrecie wirtuoza akordeonu (Dominguinhos).

Wydarzeniem będzie zapewne Nowa Warszawa wyreżyserowana przez nominowanego do Oscara za Królika po berlińsku, Bartosza Konopkę. Film jest zapisem projektu Stanisławy Celińskiej i zespołu Royal String Quartet. Nowe aranżacje Bartka Wąsika znanych piosenek o Warszawie przeplatają się tu z opowieścią o artystce, której los w szczególny sposób zespolił się z historią stolicy.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich (źródło: materiały prasowe)

Stowarzyszenie Filmowców Polskich (źródło: materiały prasowe)

W niedzielę 1 czerwca odbędzie się pokaz wybranych filmów nagrodzonych poprzedniego dnia w Krakowie na ceremonii zamknięcia Festiwalu.

Program pokazów DocFilmMusic w kinie Kultura, sala Rejs:

27 maja:

 • 18.30 – Rap idzie na wojnę (Rap Is War, Viva Cuba Libre), reż. Jesse Acevedo, 2013, 79 min, Kuba, USA
 • 20.15 – Pieśni odkupienia (Songs of Redemption), reż. Amanda Sans, Miquel Galofre, 2013, 79 min, Jamajka, Hiszpania

28 maja:

 • 18.30 – Dominguinhos, reż. Joaquim Castro, Mariana Aydar, Eduardo Nazarian, 2014, 79 min, Brazylia
 • 20.15 – James Booker – maharadża z Luizjany (Bayou Maharajah), reż. Lily Keber, 2013, 98 min, USA

29 maja:

 • 18.30 – Mój domek na prerii (My Prairie Home), reż. Chelsea McMullan, 2013, 76 min, Kanada
 • 20.15 – Studio Muscle Shoals (Muscle Shoals), reż. Greg Camalier, 2013, 112 min, USA

30 maja:

 • 18.30 – Pożegnanie z Trianą (Triana Pure and Pure), reż. Ricardo Pachón, 2013, 72 min,
 • 20.15 – W deszczowy dzień (Rainy Day), reż. Andrey Chertov, 2013, 78 min, Bułgaria

31 maja:

 • 18.30 – Za to, że żyjemy, czyli punk z Wrocka, reż. Tomasz Nuzban, 2014, 71 min, Polska
 • 20.15 – Nowa Warszawa, reż. Bartosz Konopka, 2014, 69 min, Polska

1 czerwca:

 • od 18.30 – pokaz laureatów

Pokazy filmów z konkursu DocFilmMusic 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Warszawie
Pokazy będą się odbywać od 27 maja do 1 czerwca 2014 roku
Kino Kultura
Krakowskie Przedmieście 21-23
Warszawa

Dodaj komentarz