Maj z Kubrickiem

W wernisażu wystawy Stanley Kubrick, który miał miejsce 4 maja, wzięli udział najbliżsi reżysera. Zainaugurowali oni również swoim uczestnictwem serię wydarzeń towarzyszących wystawie.

Wystawa „Stanley Kubrick” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Stanley Kubrick” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Stanley Kubrick w Muzeum Narodowym w Krakowie, poświęcona życiu i twórczości amerykańskiego reżysera została otwarta w obecności najbliższej rodziny Kubricka na początku maja. Ogromne wrażenie na gościach zrobiła zarówno ekspozycja, jak i program wydarzeń towarzyszących oraz miasto, które w większości odwiedzili po raz pierwszy.

Do Krakowa przyjechała wdowa po artyście Christiane Kubrick, aktorka i malarka, której obrazy wykorzystane były m.in. w filmach Oczy szeroko zamknięte oraz Mechaniczna pomarańcza, córka z mężem i przyjaciółmi oraz Jan Harlan, producent filmów Kubricka, a prywatnie brat Christiane, wraz z żoną. W czasie pobytu w Krakowie uczestniczyli m.in. w pokazach filmów reżysera w ramach festiwalu Off Plus Camera, otworzyli Przestrzenie Kubricka, oficjalny klub wystawy przy dawnym hotelu Forum, podpisywali książki oraz zwiedzali miasto. Zainaugurowali także bogaty program wydarzeń towarzyszących, który będzie trwał aż do zamknięcia wystawy 14 września.

Byłem w jednym z najpiękniejszych i najbardziej barwnych miast jakie kiedykolwiek odwiedziłem. Jestem dumy, że mogłem uczestniczyć w otwarciu wystawy Stanley Kubrick w Krakowie i jestem pewny, że będzie ona z pewnością wyjątkowym akcentem w ofercie tego tętniącego życiem miasta – podsumował swoją wizytę Jan Harlan, który dość szybko wraca do Krakowa. Już w tym tygodniu będzie gościem Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie 28 maja w Kinie Pod Baranami spotka się z widzami przy okazji projekcji swojego filmu Stanley Kubrick. Życie w obrazach.

Program towarzyszący wystawie adresowany jest nie tylko do miłośników i znawców kina Stanleya Kubricka. Składają się na niego liczne propozycje przeznaczone zarówno dla uczniów szkół średnich, studentów, turystów odwiedzających Kraków, jak i profesjonalnych fotografów i filmowców. Wielbiciele literatury mogą zapoznać się z pozycjami poświęconymi życiu i pracy jednego z najważniejszych twórców światowego kina. Już w trakcie wernisażu Christiane Kubrick podpisywała albumy wydawnictwa Taschen/TMC ART. Podobny charakter miało spotkanie w księgarni Matras, podczas którego żona i córka opowiadały o reżyserze jako wybitnym twórcy, oraz oddanym mężu i troskliwym ojcu.

22 maja zakończyły się warsztaty fotograficzne Kazimierz In Transition prowadzone przez Patricka Zachmanna z agencji Magnum, których tematem przewodnim był ulubiony motyw fotografii Kubricka – ludzie i miasto. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego Piotra Kletkowski poprowadził wykład Adaptacje literatury w twórczości Kubricka na wybranych przykładach. Natomiast w dniach 26-30 maja Filmoteka Narodowa organizuje w warszawskim kinie Iluzjon retrospektywę filmów Kubricka. Przed nami także warsztat dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych połączony z projekcją filmu 2001: Odyseja kosmiczna przygotowany przez Fundację Legalna Kultura.

Wystawa Stanley Kubrick
Ekspozycja będzie czynna od 4 maja do 14 września 2014 roku
Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny
Al. 3 Maja 1
Kraków

Dodaj komentarz