• 2014-05-28

Archiwa Państwowe o wyborach ’89

Archiwa państwowe m.in. w Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Lesznie, Krakowie, Szczecinie, Warszawie i Zielonej Górze przygotowują wydarzenia upamiętniające wybory 4 czerwca 1989.

Archiwa Państwowe – logo (źródło: materiały prasowe)

Archiwa Państwowe – logo (źródło: materiały prasowe)

Kraków: Archiwum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę plenerowej pt. Wybory ’89. System skreślony, która została otwarta 27 maja na placu Szczepańskim. Prezentuje ponad 300 afiszów, plakatów, ulotek oraz fotografii i materiałów prasowych doby PRL i okresu kampanii wyborczej.

Białystok: W Białymstoku 4 czerwca o godz. 12.30 na Rynku Kościuszki odbędzie się otwarcie wystawy pt. Wybory do wolności przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Białymstoku. O godz. 14.00 w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim rozpocznie się spotkanie pt. Narodziny wolności – Białystok 4 czerwca 1989 r.

Gorzów Wielkopolski: W Gorzowie 27 maja w holu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta otwarto wystawę Na drodze do wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu w zbiorach archiwów państwowych, przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Gorzowie na podstawie zbiorów archiwów państwowych, archiwum Kancelarii Prezydenta RP i archiwum Senatu. Organizatorem pokazu wystawy w Gorzowie jest Lubuski Urząd Wojewódzki. Wystawa będzie tu prezentowana do 2 czerwca, następnie zostanie przeniesiona na Stary Rynek, gdzie 4 czerwca stanie się częścią ogólnopolskiej akcji pt. Święto Wolności przygotowywanej przez Urząd Miasta Gorzowa i Miejski Ośrodek Sztuki.

Leszno: 6 czerwca o godz. 17.00 na placu Zamkowym odbędzie się otwarcie wystawy pt. Wybory 1989 roku w zasobie Archiwum Państwowego w Lesznie.

Siedlce: W środę 4 czerwca o godz. 12.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Siedlcach przy ul. Tadeusza Kościuszki 7 odbędzie się prezentacja publikacji Dokumenty przełomu 1989–1991 ze zbiorów Archiwum Państwowego w Siedlcach.

Szczecin: Nakładem Archiwum Państwowego w Szczecinie ukazała się książka pt. Obywatelski Komitet Porozumiewawczy Solidarność Regionu Pomorze Zachodnie. Powstanie i działalność od marca do czerwca 1989 roku pod redakcją Małgorzaty Machałek, Jana Macholaka i Włodzimierza Puzyny. Publikacja jest efektem dwóch konferencji zorganizowanych w 2008 i 2009 roku w szczecińskim archiwum państwowym i Wyższej Szkole Administracji Publicznej. Stanowi zapis relacji oraz wspomnień uczestników demokratycznych przemian w regionie zachodniopomorskim w 1989 roku.

Lekcja archiwalna on-line: Archiwum Państwowe w Szczecinie przygotowało lekcję archiwalną pt. Wybory 4 czerwca 1989 roku. Na stronie internetowej archiwum w zakładce Edukacja zamieszczone zostały materiały dydaktyczne oraz dokumenty dotyczące roku 1989 na Pomorzu Zachodnim, pochodzące z zasobu szczecińskiego archiwum. Lekcję opracowała we współpracy z archiwum dydaktyk historii dr hab. Małgorzata Machałek.

Zielona Góra: Archiwum Państwowe w Zielonej Górze we współpracy z Zarządem Regionu NZSS Solidarność w Zielonej Górze przygotowało wystawę pt. Wybory 4 czerwca 1989 r. w Zielonogórskiem. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 27 maja na Starym Rynku. Prezentowanych jest ponad 100 fotografii, ilustracji i plakatów z tamtych czasów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze.

Warszawa: Do 8 czerwca na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim można oglądać wystawę pt. Na drodze do wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu w zbiorach archiwów państwowych. Prezentowanych jest ponad 200 dokumentów, fotografii i plakatów z zasobu archiwów państwowych oraz archiwum Kancelarii Prezydenta RP i archiwum Senatu związanych z rokiem 1989.

Wybory 4 czerwca 1989 roku w Archiwach Państwowych
czerwiec 2014 roku

Dodaj komentarz