Tomasz Kręcicki i Cyryl Polaczek w wiedeńskiej AA Collections

Od 5 czerwca w Galerii AA Collections w Wiedniu będzie można oglądać wystawę prac Tomasza Kręcickiego, Cyryla Polaczka pt. Any Resemblance.

Autor pracy: Cyryl Polaczek, dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Cyryl Polaczek, dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Any Resemblance jest nawiązaniem do napisu, który dobrze znamy z większości filmów. Jakiekolwiek podobieństwo do osób rzeczywistych – żywych lub martwych – jest całkowicie przypadkowe. Dlatego też koncepcja ekspozycji skupia się na fikcji sztuki oraz jej wyobrażeniu. Obu artystów, Tomasza Kręcickiego i Cyryla Polaczka, prezentujących swoje dzieła łączy identyczny zapał do pracy. Jednak mimo wspólnie spędzonych lat w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka prezentują zupełnie inne podejście do obrazu. Dlaczego w takim razie mimochodem poszukujemy podobieństw między ich płótnami? Co takiego sprawa, że wciąż na nowo zarówno w galeriach jak i w rzeczywistości dokonujemy porównań, szukamy połączeń i zbieżności? Czy to tylko figiel, który płata nam umysł, czy rzeczywiście istnieje cienka nić łącząca właśnie tych artystów?

Wystawa ta będzie przekrojem i prezentacją najnowszych dokonań Kręcickiego i Polaczka. Oprócz prac indywidualnych zostaną pokazane także efekty wspólnych działań, specjalnie przygotowanych na to wydarzenie. To właśnie wyjątkowe zestawienie własnych i wspólnych dzieł będzie szansą pokazania trzech różnych, wychodzących z tego samego źródła języków.

Galeria AA Collections od 2012 roku regularnie wystawia i promuje prace młodych austriackich artystów. Jej motywem przewodnim jest tworzenie przestrzeni dla współczesnego myślenia (Gallery for Contemporary Thinking). Wystawy organizowane w tej przestrzeni są świetnie znane zarówno młodym austriackim twórcom, ich wykładowcom jak i wiedeńskim galerzystom. Any Resemblance będzie pierwszym w tym miejscu pokazem twórczość polskich studentów.

Tomasz Kręcicki (ur. 1990) – malarz. Student IV roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Nominowany do Nagrody Artystycznej UAP 2014.

Cyryl Polaczek (ur. 1989) – malarz. Student dyplomowego roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Laureat Nagrody Głównej Artystyczna Podróż Hestii – edycja 2012 r.

Kuratorka: Emilia Olszewska

Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Any Resemblance
Wernisaż: 5 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 14 czerwca 2014 roku
Galeria AA Collections
ul. Burggasse 68
Wiedeń

Dodaj komentarz